VCDHD - nowy format DVD

IAR /
https://www.filmweb.pl/news/VCDHD+-+nowy+format+DVD-27630
Na Ukrainie rozpoczęto produkcję nowego typu płyt DVD - VCDHD. Jego wynalazcą jest Rosjanin, ale format został opatentowany na Ukrainie.

Nowa płyta jest dwa razy cieńsza od zwykłej. Jednocześnie jest o wiele odporniejsza na ewentualne zadrapania. Krążek można swobodnie giąć, więc nadaje się na przykład jako dodatek do gazet. Co więcej, płytę można odtworzyć w każdym odtwarzaczu DVD.

Produkcja nowego typu nośnika jest tańsza niż zwykłej płyty DVD. Na Ukrainie wydano w ten sposób najnowszy ukraiński film sensacyjny "Prorwemos". Cena jednej płyty to 25 hrywien, czyli 15 złotych. Wydawcy mają nadzieję, że niska cena pozwoli na skuteczną walkę z piractwem. Kijów jest drugim, po Petersburgu, miastem, gdzie produkuje się nowe płyty. Produkcja jest skierowana na rynki rozwijające się, przede wszystkim rosyjski i ukraiński.