Więzienie! Za śmierć operatorki na planie filmu "Rust"

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Zbrojmistrzyni+Hannah+Gutierrez-Reed+skazana+na+wi%C4%99zienie+za+%C5%9Bmier%C4%87+operatorki+na+planie+%22Rust%22-155074
Więzienie! Za śmierć operatorki na planie filmu "Rust"
źródło: Getty Images
autor: Pool
Hannah Gutierrez-Reed, zbrojmistrzyni na planie feralnego filmu "Rust", usłyszała dziś wymiar kary w sprawie o śmierć operatorki Halyny Hutchins. Otrzymała maksymalny wymiar kary.

"Gdyby nie ty, pani Hutchins by żyła" – 18 miesięcy więzienia za śmierć na planie "Rust"Dziś w sądzie w Nowym Meksyku ogłoszono wymiar kary w sprawie Halyny Hutchins, operatorki, która zginęła na planie "Rust". Do tragedii doszło 21 października 2021 roku. Grający główną rolę Alec Baldwin w trakcie próby śmiertelnie postrzelił operatorkę Halynę Hutchins. W wypadku ranny został też reżyser Joel Souza.

Zbrojmistrzynią na planie filmu "Rust" była Hannah Gutierrez-Reed. To pasierbica cenionego w Hollywood trenera od broni palnej Thella Reeda. Ona sama jednak nie miała zbyt dużego doświadczenia.

Na początku marca ława przysięgłych uznała zbrojmistrzynię winną nieumyślnego spowodowania śmierci. Groziło jej za to maksymalnie 18 miesięcy pozbawienia wolności. I właśnie taki wymiar kary usłyszała dziś Gutierrez-Reed.

GettyImages-2056673316.jpg Getty Images © Pool


Obrona prosiła o wyrok w zawieszeniu oraz obowiązkową terapię. Sędzina Mary Marlow Sommer nie dała się jednak przekonać argumentom prawników zbrojmistrzyni. Ogłaszając wymiar kary, zwróciła się bezpośrednio do Gutierrez-Reed:

Ty sama zmieniłaś bezpieczną broń w broń śmiercionośną. Gdyby nie ty, pani Hutchins wciąż by żyła, mąż miałby swoją partnerkę, a mały chłopiec matkę.

Przed ogłoszeniem wyroku głos zabrała sama Gutierrez-Reed, która błagała, by nie zamykać jej w więzieniu: Ława przysięgłych uznała mnie częściowo winną tej straszliwej tragedii, ale to nie czyni ze mnie potwora. Czyni mnie to człowiekiem.

Jest to druga sprawa sądowa dotycząca tragedii na planie "Rust", która doczekała się finału. W ubiegłym roku David Halls, pierwszy asystent reżysera, poszedł na ugodę. Przyznał się do winny, za co otrzymał wyrok w zawieszeniu sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Zgodził się też być świadkiem oskarżenia na procesie Gutierrez-Reed.

Proces Aleca Baldwina rozpocznie się już za parę miesięcy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones