Alec Baldwin latem dowie się, czy jest winny śmierci operatorki Halyny Hutchins

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Alec+Baldwin+pozna%C5%82+dat%C4%99+procesu+w+sprawie+wypadku+na+planie+%22Rust%22-154320
Alec Baldwin latem dowie się, czy jest winny śmierci operatorki Halyny Hutchins
źródło: Getty Images
autor: John Lamparski
Sprawa śmierci operatorki Halyny Hutchins powoli zbliża się do sądowego finału. W poniedziałek ogłoszono datę rozpoczęcia procesu, w którym oskarżonym jest Alec Baldwin, gwiazda oraz jeden z producentów filmu "Rust", na planie którego to doszło do tragicznego wydarzenia.

Alec Baldwin stanie przed sądem w lipcuSąd w Santa Fe (Nowy Meksyk) w poniedziałek ogłosił, że proces ruszy 9 lipca. Tego dnia zostanie wybrana ława przysięgłych.

Sam proces rozpocznie się 10 lipca. Werdykt może zapaść już 19 lipca.

Prawnicy Baldwina wnosili o przyspieszenie procesu. Chcieli, by sprawa zakończyła się w czerwcu. Sąd jednak przychylił się do wniosku prokuratorki Kari Morrissey, która w czerwcu ma już wyznaczone rozprawy związane z inną sprawą karną.

Tragedia na planie filmu "Rust". Alec Baldwin, nabita broń, śmierć operatorki, ranny reżyserPrzypomnijmy, że do tragedii doszło 21 października 2021 roku. Grający główną rolę Alec Baldwin w trakcie próby śmiertelnie postrzelił operatorkę Halynę Hutchins. W wypadku ranny został też reżyser Joel Souza. Aktor twierdził, że sądził, iż trzyma tzw. "zimną broń", tj. nienaładowaną ostrą amunicją.

GettyImages-907318568 (1).jpg Getty Images © Matt Hayward


W trakcie śledztwa wyszło na jaw, że wypadków przypadkowych wystrzałów broni było na planie więcej. Dlatego już rok temu w tej samej sprawie zarzuty usłyszała zbromistrzyni Hannah Gutierrez-Reed.

W styczniu 2023 roku zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci usłyszał również Alec Baldwin. Aktor jednak niezmiennie twierdził, że nie nacisnął na spust. Kilka miesięcy później zarzuty w stosunku do Baldwina zostały oddalone, ale prokuratura postanowiła kontynuować śledztwo.

Kolejne zeznania oraz analizy przeprowadzone przez specjalistów z FBI zdawały się obalać wersję wydarzeń, którą przedstawiał Baldwin.

Na chwilę obecną w związku z wypadkiem na planie "Rust" tylko sprawa asystenta reżysera doczekała się finału. Dave Halls poszedł na ugodę i został skazany na sześć miesięcy w zawieszeniu.

Alec Baldwin, w przypadku uznania go winnym zarzucanego mu czynu, może zostać skazany nawet na 18 miesięcy pozbawienia wolności.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones