Nowe ustalenia dotyczące tragedii na planie zdjęciowym "Rust"

New York Times / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nowe+ustalenia+dotycz%C4%85ce+tragedii+na+planie+zdj%C4%99ciowym+%22Rust%22-144300
Nowe ustalenia dotyczące tragedii na planie zdjęciowym "Rust"
źródło: Getty Images
autor: Jim Spellman
Na światło dzienne wychodzą nowe informacje dotyczące śmierci Halyny Hutchins na planie zdjęciowym niskobudżetowego westernu "Rust". Jak podaje "New York Times", zanim doszło do tragicznego incydentu, członkowie ekipy byli dwukrotnie świadkami przypadkowego wystrzału z broni palnej.

Jak wynika z ustaleń dziennikarzy, tragedii najpewniej dałoby się uniknąć, gdyby producenci przestrzegali zasad bezpieczeństwa. Podobno na kilka godzin przed wypadkiem część ekipy "Rust" opuściła plan zdjęciowy, protestując w ten sposób przeciwko skandalicznym warunkom pracy oraz niedostatecznym wynagrodzeniom.  

Przypomnijmy: w miniony czwartek podczas kręcenia jednej ze scen Alec Baldwin - gwiazda oraz producent "Rust" - wystrzelił z broni będącej rekwizytem na planie. Aktor był przekonany, iż broń jest nienaładowana. Taką informację otrzymał od asystenta reżysera, który chwilę wcześniej przekazał mu rekwizyt. Na skutek wystrzału śmierć poniosła autorka zdjęć Halyna Hutchins, zaś reżyser Joel Souza został ranny.     

Tragedia na planie może mieć poważne konsekwencje dla Baldwina. Zdaniem adwokata Josepha Costy z kancelarii prawniczej w Los Angeles aktorowi może zostać postawiony zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci przez zaniedbanie. To odpowiednik prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwym. Oznacza to, że ktoś mógł nie mieć zamiaru wyrządzić dużej szkody, ale to zrobił – stwierdził Costa.   

Baldwin odniósł się do wydarzeń na planie zdjęciowym "Rust", zamieszczając wpis na Twitterze. Nie ma słów, by wyrazić mój szok i smutek w reakcji na tragiczny wypadek, w wyniku którego zginęła Halyna Hutchins, żona, matka i nasza głęboko podziwiana koleżanka. Współpracuję z policją przy śledztwie, by pomóc dojść, jak doszło do tej tragedii - napisał aktor - Jestem też w kontakcie z jej mężem i oferuję wsparcie jemu i jego rodzinie. Mam złamane serce w imieniu jej męża, syna i wszystkich, którzy znali i kochali Halynę, dodał aktor w swoim oświadczeniu.

Hutchins była absolwentką Amerykańskiego Instytutu Filmowego z 2015 roku i pracowała przy kilkunastu krótkometrażówkach. Przełomem w jej karierze okazał się film akcji "Archenemy" z Joem Manganiello w roli głównej. W 2019 roku American Cinematographer uznał ją za jedną ze wschodzących gwiazd swojej profesji.