Abel Korzeniowski 

Adam Korzeniowski

8,6
2 073 oceny muzyki
Abel Korzeniowski
Urodził się 18 lipca 1972 roku w Krakowie. W 1996 roku ukończył studia instrumentalne (wiolonczela), a w 2000 roku, z wyróżnieniem, studia kompozycji u Krzysztofa Pendereckiego na Akademii Muzycznej w Krakowie. Tam też od 1999 do 2001 roku był asystentem na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. Jego utwory były wykonywane podczas najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Mołdawii, na Ukrainie i Białorusi.

Jest autorem muzyki do wielu sztuk teatralnych i filmów - fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. W 1998 roku został laureatem Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Krakowa w dziedzinie kompozycji. Dwa lata później odebrał Lwy Gdańskie - Nagrodę Indywidualną za muzykę do filmu "Duże zwierzę" na XXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2001 roku był nominowany do nagrody Złote Kaczki miesięcznika "Film", a przez magazyn "Cinema" został uznany jednym z siedmiu "topowych" polskich kompozytorów muzyki filmowej.

W tym samym roku w Berlinie odbyło się prawykonanie monumentalnego utworu symfonicznego "Hypnosis" (orkiestra Sinfonietta Cracovia, dyrygent Krzysztof Penderecki), transmitowane również przez Deutsche Radio. W 2002 roku otrzymał Ludwika (krakowską nagrodę teatralną) za muzykę do spektaklu "Kafka", a na Festiwalu Filmowym Prowincjonalia we Wrześni - Jańcia Wodnika za muzykę do filmu "Anioł w Krakowie". Osobnym osiągnięciem według czasopisma "Kino" jest muzyka do kontrowersyjnego filmu dokumentalnego "Rozwój", nagrodzonego m.in. prestiżową Golden Gate Award na 45. Festiwalu Filmowym w San Francisco.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 18 lipca 1972

miejsce urodzenia: Kraków, Polska

żona Mina
Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie wiolonczeli oraz studia kompozytorskie.
Ma dwóch braci: Antoniego oraz Andrzeja, także muzyków.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Dooobra, pominięcie "A Single Man" na Oscarach wybaczyłem, ale "Nocturnal Animals" już nie wybaczę, także Akademio, wiesz co masz zrobić.

Genialnie te dźwięki współgrają z ponurą tonacją tego filmu, a słuchane już na sucho także robią przeogromne wrażenie. "Wayward Sisters", "Mothers" i zwłaszcza "Off the Road", które...

więcej

Dziękuję za ścieżkę do 'Samotnego mężczyzny'.

Przepiękna i przejmująca muzyka do serialu Penny Dreadful, te skrzypce <3 Porywa. Myślę, że deszcz nagród zamiast "zaledwie" nominacji to tylko kwestia czasu.

Muzyka "Charms" jest po prostu tak piękna, że brak mi słów… Dopiero dziś doznałam olśnienia słysząc ją po raz pierwszy.
To jest człowiek na miarę Zimmera, choć po Charms uważam, że, że brak mi słów… Jest... olśniewająca!!!

Przepiękna i przejmująca muzyka do serialu Penny Dreadful, te skrzypce <3 Porywa. Myślę, że deszcz nagród zamiast "zaledwie" nominacji to tylko kwestia czasu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones