Adrien Brody

biografie

(3)
 • Adrien Brody nieustannie gromadzi entuzjastyczne recenzje za swe występy w niezależnych produkcjach. Należą do nich Adama Bernseina "Six Ways to Sunday", film z 1999 roku, gdzie Brody zagrał przy boku Normana Reedus, i Erica Bross, "Restaurant", z którym aktor zjeździł całe Stany Zjednoczone w ramach ogólnokrajowego tournee, i który pokazywano w kinach studyjnych całego kraju w ramach 1999 Classically Independent Film Festival.

  Naturalność, z jaką Brody występuje przed karierą, nie powinna dziwić. Jego matka Sylvia Plachy jest fotografikiem i od czasów dzieciństwa robiła mu niezliczoną ilość zdjęć. Brody urodził się i wychował w New York, gdzie w wieku 12 lat uczęszczał na kursy sztuki aktorskiej urządzanej przez American Academy of Dramatic Arts w każdy sobotni poranek. W wieku lat 13 udało mu się dostać główną rolę w filmie fabularnym PBS "Home at Last". Tego samego roku Brody został przyjęty na kurs aktorski w prestiżowej szkole Performing Arts w Lincoln Center. W następnym roku przeniósł się do Los Angeles, po tym jak Mary Tyler Moore wybrała go do roli pasierba w sitcomie "Annie McGuire".

  W 1989 roku, Brody wrócił do New York i po paru występach (między nimi mała rola w wyreżyserowanej przez Francisa Forda Coppolę części "New York Stories") został wybrany do roli seksownego i obrotnego Lestera w Steven Soderbergh's "King of the Hill".

  Od tamtej pory dostaje coraz bardziej znaczące role i powszechnie uważany jest za jedną z największych nadziei współczesnego kina amerykańskiego.

 • Adrien Brody urodził się 14 kwietnia 1973 w Nowym Jorku, w USA. Jego matka, z pochodzenia Węgierka, fotografowała go od najmłodszych lat. Potem zapisała syna na lekcje aktorstwa. Adrien karierę rozpoczął od występów w niezależnych produkcjach filmowych. Zbierał bardzo dobre recenzje, np. za rolę Adama Bernseina w filmie "Six Ways to Sunday" oraz Chrisa Calloway'a w obrazie "Restauracja". Dziś pojawia się w hollywoodzkich produkcjach, takich jak "Osada" czy "Pianista". Za drugi film, który reżyserował Roman Polański, otrzymał Cesara, Oscara (jako najmłodszy aktor odbierający tą nagrodę) oraz nominację do nagrody BAFTA, Bałtyckiej Perły, Złotego Globu i Orła.

 • Adrien Brody, przystojny, amerykański aktor młodego pokolenia, ukończył American Academy of Dramatic Arts. W młodości nie zdążył zastanowić się kim chce być. Swoją karierę zawdzięcza matce, Sylvii Plachy, która to zapisła go na zajęcia z aktorstwa, a karierę rozpoczął od występów na scenach off-Broadwayu. Adrien wychował się w słynącej z rozbojów zachodniej dzielnicy Queens, gdzie miał większe szanse trafić za kratki niż zdobyć Oscara. Ale jego matka, Węgierka, postanowiła, że nie pozwoli synowi zginąć. Brody mówi o niej często jako o najważniejszej osobie w jego życiu. Może gdyby nie ona, Brody dzisiaj byłby muzykiem. Aktor jest zapalonym fanem hip-hopu i kiedy tylko może, komponuje układy dla raperów. Zajmuje się tym już od 12 lat. Coraz częściej przyznaje, że marzy mu się kariera producenta muzycznego, ale na razie muzyka musi jednak poczekać. Zbyt wiele dzieje się w życiu młodego aktora.
  Adrien Brody został zauważony w roli Lestera, lokalnego kryminalisty i mentora chłopca (Jesse Bradford) zdanego na siebie w czasach kryzysu lat 30. w nostalgicznym dramacie obyczajowym Stevena Soderbergha "Król wzgórza" (1993), ale sławę zyskał po głównej roli w "Morderczym lecie" (1999) Spike'a Lee, gdzie wystąpił obok Miry Sorvino, Johna Leguizamo i Jennifer Esposito. Jako Ritchie, młody przestępca, który po dłuższej nieobecności powraca do nowojorskiej dzielnicy Bronx w lecie 1977 roku, kiedy w okolicy grasuje seryjny morderca "Son of Sam", jest podejrzewany przez swoich przyjaciół i otoczenie o dokonanie tych zbrodni. Ale sławę nie tylko w Hollywood, ale na całym świecie dał Adrienowi Roman Polański, który powierzył mu główną rolę w filmie "Pianista" (2001), opartym na autobiograficznej powieści polskiego pianisty Władysława Szpilmana, który podczas II wojny światowej uniknął śmierci w obozie koncentracyjnym dzięki niemieckiemu oficerowi. Ta wspaniała rola przyniosła mu Oscara i wiele kolejnych propozycji.

opinie i nagrody