Andrzej Wajda

Andrzej Witold Stanisław Wajda

7,5
7 774 oceny pracy reżysera
powrót do forum osoby Andrzej Wajda

Filmy znają wszyscy ze szkół. Spoko, szkoły przyjdą, jak to powiedział wielki mistrz. Czekam na film
o Bolku. Zbije kasiorę na głupich polaczkach co to w życiu nie mieli książki historycznej opartej na
istniejących źródłach, ale i tak wiedzą lepiej, no bo w końcu jak to! Po co czytać? Moja prawda
najmojsza! Tak jak mówi TV i władza, tak jest. Oraz na - co smutne - młodych dzieciach, co to
zmuszane są na wycieczki, a czasami nawet robi im się kartkówki z tych "dzieł"

Oszczędź wstydu propagandzisto.

Dasot

Dla Wałęsy i dla filmu Walesa człowiek z żałości należy się ocena 1

migotka09

Umarł mistrz-niech żyje kasa!

dorota70760

Kogo Bóg chce pokarać temu rozum odbiera Panie Wajda chyba nie będzie pan leżał na Wawelu

hicetnunc

Nie życzę mu śmierci. Broń Boże, ale zapewne pochowają go na podwiązkach...co za hańba.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Dasot

Tak oto rzecze ktoś, kto "Gwiezdne wrota" ma za arcydzieło. Jak rozumiem, orientacja w historii dorównuje tu wyczuciu estetycznemu.

marscorpio

Twoje wnioski są zaskakujące. Porównujesz gust odnośnie filmów do prawdy historycznej? Gustu nie można zweryfikować ani ocenić, a historię owszem. Polecam biblioteki. A Gwiezdne Wrota wspaniały serial scfi.

Dasot

"Kultura masowa jest jałowa, ponieważ jest nietwórcza. Ludzie kultury masowej uprawiają tandetę. Nie ma ona nic wspólnego ze sztuką, to jest tylko rozrywka.
Jestem głęboko przekonany, że człowiek staje się taki, z jaką sztuką obcuje. A sztuka tandetna formuje człowieka tandetnego, bez właściwości." (Ireneusz Kania)

Najdoskonalszym przykładem kultury masowej -> "Gwiezdne wrota" (film, serial czy jaki tam jeszcze badziew zrobili). Najdoskonalszym przykładem tego zjawiska, które opisuje Kania -> Dasot.

Baju.

marscorpio

Jałowe to są dzieła tego reżysera, którego filmy są pełne zakłamań i politycznej propagandy. A ten cały Kania to mnie tyle interesuje co zeszłoroczny śnieg. To jego słowa, ale ty "kulturalny" przez duże K, obcujący z "wyższą" kulturą, uznajesz subiektywną opinię za prawdę. To pokazuje, że w istocie nie masz własnego zdania, a jedynie próbujesz "dopasować się" do tzw "elit" kulturalnych, choć zapewne jesteś zwykłym przeciętnym Kowalskim. No, ale niespełnionym artystą. Wielu mam takich na UW.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
marscorpio

"Jestem głęboko przekonany, że człowiek staje się taki, z jaką sztuką obcuje" tym cytatem strzeliłeś sobie w stopę.Skoro ubóstwiasz tego propagandzistę i masona to sam o sobie wystawiasz świadectwo.Po za tym nie wiem czemu śmiejesz się z @Desot skoro sam oglądasz Firefly?

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
pokemon227

PS.

Liczy się to, co wkleiłem poniżej, a nie wpisy pokemonów. Pokemony to pokemony. I tyle. Pokemony! Pokemony! He he he...

Andrzej Wajda ostał wyróżniony następującymi odznaczeniami:

- 1995 r. - Srebrny Medal "Cracoviae Merenti";
- 2000 r. - Cztery Wieki Stołeczności Warszawy;
- 2005 r. - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis";
- 2007 r. - Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej;
- 2011 r. - Nagroda Miasta Krakowa.

Nadane ordery krajowe:
- 1959 r. - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski;
- 1975 r. - Order Sztandaru Pracy II klasy;
- 1999 r. - Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski;
- 2011 r. - Order Orła Białego.

Nadane ordery zagraniczne:
- 1979 r. - Order Cyryla i Metodego (Bułgaria);
- 1982 r. - Krzyż Oficerski Legii Honorowej (Francja);
- 1995 r. - Order Wchodzącego Słońca (Japonia);
- 2001 r. - Wielki Krzyż Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, Komandoria Legii Honorowej (Francja);
- 2006 r. - Krzyż Średni z Gwiazdą Orderu Republiki Węgierskiej;
- 2008 r. - Order Krzyża Ziemi Maryjnej (Estonia), Order Księcia Jarosława Mądrego (Ukraina);
- 2009 r. - Order Sztuki i Literatury w randze komandora (Francja);
- 2010 r. - Order Przyjaźni (Rosja), Order Chorwackiej Jutrzenki.
Otrzymał tytuł doktora honoris causa następujących uczelni:
- 1981 r. - American University (Waszyngton, Dystrykt Kolumbii, USA);
- 1988 r. - Uniwersytet Boloński (Włochy);
- 1989 r. - Uniwersytet Jagielloński (Kraków, Polska);
- 2000 r. - Akademia Sztuk Pięknych (Warszawa, Polska); Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera (Łódź, Polska);
- 2001 r. - Rosyjska Akademia Sztuki Teatralnej GITIS (Moskwa, Rosja);
- 2002 r. - Uniwersytet Łódzki (Polska);
- 2003 r. - Wszechrosyjski Państwowy Instytut Kinematografii WGIK im. Siergieja Gierasimowa (Moskwa, Rosja);
- 2005 r. - Uniwersytet Gdański (Polska); Uniwersytet Warszawski (Polska);
- 2010 r. - Białoruska Akademia Sztuk Pięknych (Mińsk, Białoruś).

marscorpio

kogo to obchodzi..kiedys moze byl wielki,dzisiaj zaledwie mały...

marscorpio

"Gwiezdne wrota" to bardzo dobry film, a wszystko co robil Wajda to gowno... oceniasz go wyzej, bo tematyka filmow bardziej patetyczna i stapajaca po ziemi?

Morfal

Jaki intelekt, takie filmy.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
marscorpio

Mam 30 lat i IQ powyżej 150... i podkreślam: "Gwiezdne wrota" to bardzo dobry film z gatunku S-F, Wajda ma beznadziejne filmy w każdym gatunku.
Twoje podejście do ludzi, przez anonimowość jaką daje internet, jest infantylne. Stara prawda, największy motłoch znajdziesz na forach internetowych.

Morfal

Ja mam 12 lat, i IQ 13, a jestem od Ciebie i mądrzejszy, i inteligentniejszy, i piękniejszy, i w ogóle przewyższam Cię pod każdym względem. Także w zakresie gustu.

marscorpio

PIĘKNIEJSZY!!?? Ty chyba mnie nie widziałeś!!

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
marscorpio

Jak na ironię skończyłem filozofię...
Twój poziom kultury wyklucza dalszą dyskusję
O poziomie intelektualnym świadczy też wyczucie żartu.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Dasot

Ja za to wszędzie będę z wami szukał kontaktu. Spoko wodza. Takie rozmowy z takimi jak wy zawsze mnie ekscytowały. Doświadczenie krańcowe.

Dasot

A swoją drogą, nie dziwię ci się, że rozpaczliwie szukasz "sojuszników". Wszak tacy jak ty tylko w grupie czują się pewnie. Już zdradzasz początki załamania nerwowego.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
marscorpio

Stalin też miał pełno orderów.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Dasot

to typowy sługus władzy i Bolka i na szczęście są w tym kraju ludzie będący historykami, którzy ukazują niby bohatera Wałęsę, faceta który donosił, którego nie można pytać o jego teczkę, człowieka który niszczył dokumenty o sobie i osobę bredzącą o połączeniu się z Niemcami. Zamiast propagandowej szmiry o bolku wolę obejrzeć jakiś dokument o Bolku, w którym wypowiadają się Panowie Cenckiewicz i Gontarczyk

mate21

Ech, kolejny "intelektualista" "dokonuje" "epokowych" "odkryć" (każde słowo w cudzysłowie celowo!). Ilu was tu jeszcze przybędzie? Wzywam wszystkich!!! Dawajta, dawajta, urzekło mnie to wasze zaawansowanie pod względem intelektualnym, ten różnorodny typ argumentacji, to przebogate słownictwo, ten wyrobiony gust... Wow!

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
marscorpio

Ech, podziwiam, że ci się chce męczyć się z takimi egzemplarzami... Mam jednak nadzieję, że potrafisz dostrzec moment (zazwyczaj bardzo szybko nadchodzący) kiedy to traci resztki sensu i staje się tylko marnowaniem energii. Pzdr.

Sqrchybyk

Wiem. Ale co mi pozostało? Poddać się? Pogodzić z chamstwem i głupotą?

Dokument ostatnio oglądałem. "Droga do Mekki" (2008) -> http://www.filmweb.pl/film/Droga+do+Mekki-2008-493666
Jeden Żyd tam się wypowiadał, budowniczy muru. Butny, budził antypatię. Ale jak się zastanowiłem, przyznałem mu rację. Powiedział coś w tym stylu: "Muhammad Asad to był dobry człowiek. Ale co z tego? Wielu było dobrych ludzi przed wojną. Jednak nie uratowali świata".

Ja przynajmniej nie zamierzam się poddać. Bo może ci "dobrzy ludzie", którzy w pewnym sensie zawiedli, mimowolnie przystawali na zło, głupotę i chamstwo, nie przeciwstawiając się im? W filmie "Młot na czarownice" (1969) płonący na stosie krzyczy do "dobrych ludzi": "Uciekajcie, bo i po was przyjdą". A oni nie dowierzają, przecież są niewinni. Do czasu. Nie przeciwstawiają się, kiedy trzeba, a później jest już... za późno.

Może to i bezsensowne, ten mój osobisty "stan niezgody", ta moja "prywatna wojna" z tutejszymi przygłupami, ale odpowiada mojemu temperamentowi. ;-)

A co do Ciebie, również Cię podziwiam. Że masz cierpliwość. Ja nie wdaję się w merytoryczne dysputy z "takimi egzemplarzami", jedynie piętnuję. Nie wierzę, że po tym, co napiszę, oni się zreflektują. Natomiast Ty, z tego co zaobserwowałem w kilku miejscach, potrafisz. Szacun.

marscorpio

Dzięki za miłe słowa. I dzięki za podrzucenie tego dokumentu, opis brzmi bardzo zachęcająco. Pzdr.

Sqrchybyk

Aha, dzięki za ocenę "Pewnego razu w Anatolii".

Wypowiadałem się kiedyś na tamtejszym forum. W innym niż tu stylu. ;-)

marscorpio

Walczę z podobnymi przygłupami w różnych tematach i to jest, niestety, daremne. Rozumiem Twój punkt widzenia - ale ta walka miałaby sens, gdyby prowadziła do jakiegoś oświecającego rezultatu, albo choć nadziei na takowy. Tu masz do czynienia z jakimiś najemnikami, których zadaniem jest gnojenie Wajdy - bez znajomości kontekstów historycznych, już nie wspomnę o jego twórczości. Dawać 1 Wajdzie może tylko idiota albo najemnik, któremu za to płacą lub jest ideologicznie popieprzony. Abstrahuję od sporów politycznych, bo mnie męczą, ale - apeluję do tych trolli - obejrzyjcie choć jeden film Wajdy, nim go ocenicie. Natomiast, niestety, i Ty i ja - prowadząc takie krucjaty - zniżamy się do poziomu interlokutorów. Pozdrawiam

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones