Angela Lansbury 

Angela Brigid Lansbury

7,6
1 663 oceny gry aktorskiej
Angela Lansbury
Brytyjska aktorka Angela Brigid Lansbury urodziła się 16 października 1925 w Londynie. Jej matką była Moyna MacGill, ojciec to Edgar Lansbury. W czasie II wojny światowej rodzina przeniosła się do Stanów Zjednoczonych. Angela debiutowała na ekranie w roli przestraszonej służącej Nancy Oliver, której panią była sama Ingrid Bergman w nastrojowym melodramacie "Gasnący płomień" George'a Cukora i natychmiast dostała nominację do Oscara. Następną nominację przyniosła jej druga rola - Sibyl Vane w stylowym dramacie grozy "Portret Doriana Graya" Alberta Lewina, a trzecią nominację Amerykańska Akademia Filmowa przyznała jej za postać pani Iselin w obrazie "Przeżyliśmy wojnę" Johna Frankenheimera.

Potem była błyskotliwa kariera sceniczna i świetna rola panny Jane Marple w opartym na powieści Agathy Christie kryminale "Pęknięte lustro" Guy'a Hamiltona oraz postać Ruth w komedii muzycznej "Piraci z Penzance" Wilforda Leacha. Ale to za telewizyjny serial "Napisała: morderstwo" o ekstrawaganckiej starszej pani o nazwisku Jessica Beatrice "J.B" McGill Fletcher, która ma do czynienia z najbardziej skomplikowanymi zagadkami kryminalnymi, otrzymała cztery Złote Globy i dwunastokrotnie nominację do nagrody Emmy. Po pewnym czasie Lansbury poczuła się znudzona, a szefom Universalu nie udało się jej przekonać, by kontynuowała swą telewizyjną rolę.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 16 października 1925

data śmierci: 11 października 2022

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 173 cm

Złoty Glob
Zdobyła 6 nagród Złoty Glob, 5 innych nagród i 32 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Richard Cromwell (27.09.1945 - 11.09.1946, rozwód); 2. Peter Shaw (12.08.1949 - 29.01.2003, jego śmierć), 2 dzieci: Anthony Pullen (ur. 07.01.1952) i Deirdre Angela (ur. 26.04.1953)
Jest córką aktorki Moyny MacGill.
Ma dwóch braci Edgara i Bruce'a oraz przyrodnią siostrę Isolde Denham.
Rozważano jej kandydaturę przy obsadzaniu roli Panny Casswell w filmie "Wszystko o Ewie", którą ostatecznie zagrała Marilyn Monroe.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • w 2014 roku otrzymała oskara za całokrztałt twórczości.

 • ...

  użytkownik usunięty

  Bardzo dobra aktorka. Nigdy nie była piękna i jej dość charakterystyczna uroda nie pozwoliła jej na zrobienie kariery jako gwiazda czy super "leading lady", mimo to w filmach stwarzała pamiętne i ciekawe role.

 • Patrząc na nią, gdziekolwiek i kogokolwiek by nie grała - zawsze budzi moją ogromną sympatię! Jest urocza!
  Nawiasem mówiąc - rewelacyjnie gra pijaczki,lub pijane :D

  3
  • Wszystkiego Najlepszego Angie!!! Angela Lansbury jest jedną z moich najbardziej ulubionych aktorek. Jest genialna w serialu "Napisała: morderstwo". Widziałem ją też, gdy była młodziutką aktorką w "Trzech muszkieterach". Od razu ją poznałem - bardzo ładna.

   7
   • Najlepsze życzenia :))))))

    3