Bette Midler 

Bette Davis Midler

8,1
2 946 ocen gry aktorskiej
Bette Midler
Bette Davis Midler przyszła na świat w Honolulu (Hawaje, USA) 1 grudnia 1945 roku. Swoje imię zawdzięcza legendarnej aktorce Bette Davis, a jej siostry Susan i Judy - Susan Hayward i Judy Garland. Po ukończeniu Radford High School w 1963, studiowała dramat na University of Hawaii w Honolulu. Po epizodzie w filmie "Hawaje" z Julie Andrews, przeprowadziła się do Nowego Jorku. W ciągu kilku miesięcy zadebiutowała na scenie w "Miss Nefertiti Regrets", po czym przyjęła rolę Tzeizel w przebojowym musicalu broadwayowskim "Skrzypek na dachu".

Po otrzymaniu angażu piosenkarskiego w kilku kabaretach Nowego Jorku, otworzyła rekordowy sezon w Continental Baths. Dzięki temu zdobyła kontrakt płytowy, a w roku 1973 za swój platynowy album "The Divine Miss M." otrzymała statuetkę Grammy. Później uhonorowano ją nagrodami m.in. za: tytułową piosenkę z filmu Marka Rydella "Róża" (nieoficjalnej biografii Janis Joplin); rolę Mary Rose Foster (zdobyła nominację do Oscara i otrzymała dwa Złote Globy) oraz przebój "Blueberry Pie" i ścieżkę dźwiękową z dramatycznej komedii muzycznej Garry'ego Marshalla "Wariatki", na której znalazł się utwór "Wind Beneath My Wings".

Występy na Broadwayu w Palace Theatre przyniosły jej nagrodę Grammy, a jej trasa koncertowa z roku 1993 "Experience the Divine" pobiła kasowy rekord. Rola żony-hetery Danny'ego DeVito w czarnej komedii "Bezlitośni Ludzie" oraz postać ścigającej kochanka Sandy Brozinsky w komedii "Zwariowane szczęście" przyniosły jej American Comedy Award. Po raz kolejny została nominowana do Oscara i odebrała Złoty Glob za rolę Dixie Leonard - gwiazdy śpiewającej dla żołnierzy podczas II wojny w komediodramacie muzycznym "Dla naszych chłopców" Marka Rydella. Za podwójną rolę Sadie Ratliff i Sadie Shelton w komedii "Duży interes", gdzie stworzyła popisowy duet z Lily Tomlin, otrzymała po raz trzeci American Comedy Award.

Odnosiła sukcesy także na małym ekranie. Za swój debiut serialowy - rolę w komedii "Bette" - otrzymała nagrody People's Choice oraz TV Guide Award. Była gwiazdą specjalnych programów telewizji HBO, nagrodzonego nagrodą Emmy programu CBS "Ol' Red Hair is Back" oraz zorganizowanego przez HBO koncertu "Diva Las Vegas", który przyniósł jej statuetkę Emmy i otrzymał rekordową liczbę 10 nominacji do tej nagrody. Zdobyła również Emmy za występ w ostatnim odcinku "Tonight Show" Johnny'ego Carsona, a także Złoty Glob oraz wyróżnienie National Board of Review za swą kreację w telewizyjnej adaptacji musicalu "Gypsy" z 1993 roku.

Jest założycielką i aktywną członkinią organizacji New York Restoration Project, którą utworzyła w 1997. Prywatnie od 16 grudnia 1984 roku jest żoną aktora i reżysera Martina Von Haselberga, z którym ma córkę Sophie (ur. 1986).
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 1 grudnia 1945

miejsce urodzenia: Honolulu, Hawaje, USA

wzrost: 155 cm

Złoty Glob
Zdobyła 4 nagrody Złoty Glob, inną nagrodę oraz 15 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Martin von Haselberg (od 16.12.1984), córka Sophie (ur. 14.11.1986)
Jest członkiem Delta Phi Epsilon Internation Sorority.
Ukończyła wydział dramatyczny Uniwersytetu Hawajskiego w Honolulu.
Ma dwie siostry, Susan Midler i Judith Midler oraz brata Daniela Midlera.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych