Charles Bukowski 

Heinrich Karl Bukowski Jr.

7,8
47 ocen scenariuszy
Charles Bukowski
Henry Charles Bukowski, (Heinrich Karl Bukowski) - urodzony w 1920 roku w Andernach w Niemczech, zmarły w 1994 roku w Los Angeles, w San Pedro. Amerykański poeta, powieściopisarz i autor krótkich opowiadań. Czołowy przedstawiciel pokolenia beatników, "pokonanych", "pobitych", chociaż sam zaprzeczał zawsze jakimkolwiek próbom klasyfikacji, określając siebie w większości swoich dzieł i wywiadów jako "fotografa życia, nie sędziego".  Jego pisarstwo utrzymane było w tonie szczerego realizmu, dosadnych opisów i nierzadko wulgarnych dialogów. Cechował go lapidarny styl, prostota formy i konkretyzm, zarówno w epice jak i lyrice.
              
Największą sławę zyskał jako alkoholik (w nałóg wpadł w wieku 19 lat) i ćma barowa - Barbet Schroeder wyreżyserował film z Mickeyem Rourke i Faye Dunaway o tym samym tytule w 1986 roku, opowiadający o przygodach młodego Henry'ego Chinaskiego - alter ego Bukowskiego. Spora część z powieści i opowiadań, w których występuje Chinaski jest autobiograficzna - Bukowski oparł wydarzenia bez zakłamania na własnych doświadczeniach. Dotyczyły one głównie biedy, głodu, prób znalezienia sposobu na życie, bójek, seksu i nieodłącznego towarzysza aż do końca dni Bukowskiego/Chinaskiego - alkoholu. Znany był z awanturniczej postaci i zawsze pozostawał społecznym outsiderem.

Jego ojciec był amerykańskim weteranem I wojny światowej. Rodzina wyemigrowała do Los Angeles zabierając ze sobą dwuletniego syna. Sam Bukowski często opisywał swoich rodziców na kartach swoich książek, z reguły niepochlebnie. W "Z szynką raz!", opisał swojego ojca jako człowieka brutalnego, pełnego uprzedzeń i podcinającego młodemu Henry'emu skrzydła, a matkę jako kobietę o leniwej, konserwatywnej i przestraszonej osobowości w cieniu ojca.
Po ukończeniu Los Angeles High School, Charles Bukowski dostał się do miejskiego college'u w Los Angeles (Los Angeles City College), gdzie przez dwa lata studiował dziennikarstwo. Studiów nie ukończył i później często pogardliwie wyrażał się o środowisku akademickim, nie wierząc w szczerość i talenty literackie profesorów amerykańskiej literatury. Po opuszczeniu szkoły podróżował m.in. do Saint Louis, Filadelfii, Nowego Jorku, Nowego Orleanu i imał się marnie płatnych fizycznych prac. W młodości nie miał szczęścia do kobiet z powodu nieśmiałości i - jak określali lekarze - jednego z najbardziej paskudnych przypadków trądziku młodzieńczego w całym stanie Kalifornia. Do końca życia nie pozbył się blizn, które nosił z dumą i uważał je za część siebie. Jego pasją były bójki (w których, jak opisywał, najczęściej przegrywał bo nie był pewien, po co się bije), romanse (zyskał wielkie powodzenie u kobiet i nabrał śmiałości dopiero po 50-tce). Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że postać Hanka Moody'ego z serialu "Californication" jest wzorowana właśnie na Chinaskim Bukowskiego - zgodnie uznawanego za jednego z najwspanialszych buntowników literatury XX wieku.

Na początku lat 50. zaczął pracować na poczcie. Spędził na posadzie listonosza i sortownika paczek ponad dwanaście lat z przerwami. Nienawidził tej pracy i wrażenia z tego "koszmaru" opisał na kartach powieści "Listonosz", swojej pierwszej powieści. Debiutował nieco wcześniej w 1946 roku na łamach filadelfijskiego "Matrixa". Był niezwykle płodnym autorem, nie znającym pojęcia "braku pisarskiej weny". Zdarzało mu się pisać do dziesięciu opowiadań tygodniowo i rozsyłać do wszystkich redakcji w Los Angeles - pomimo ciągłych odmów i porażek w życiu osobistym. Był dwukrotnie żonaty, z Barbarą Frye (córka Marina Louise Bukowski) i Lindą Lee Beighle aż do śmierci, opisywaną na kartach "Kobiet" jako Sara.

Na grobie Bukowskiego widnieje epitafium: "Don't try" ("Nie próbuj"). Jego żona Linda Lee Bukowski twierdzi, że ma to oznaczać: "Jeżeli spędzasz cały czas próbując, wtedy wszystko co robisz to tylko próbowanie. Więc nie próbuj. Po prostu rób". W polskim tłumaczeniu słowa te brzmią "Jeżeli już o coś zabiegasz, idź na całego, w przeciwnym razie nawet nie zaczynaj."
W 2003 roku powstał dokument Johna Dullaghana o Charlesie Bukowskim, wzbogacony o materiały z samym pisarzem oraz wypowiedzi jego przyjaciół, współpracowników, byłych dziewczyn i żony Lindy Lee Beighle.

W 2005 roku powstał film Benta Hamera "Factotum" z Mattem Dillonem w roli głównej, opisujący pierwsze próby Henry'ego Chinaskiego z pisarstwem i znajomość z Jane Cooney Baker, prawdopodobnie prawdziwą miłością Bukowskiego z młodych lat.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 16 sierpnia 1920

data śmierci: 9 marca 1994

miejsce urodzenia: Andernach, Niemcy

dwukrotnie żonaty: 1. Barbara Frye (1957 - 1959, rozwód); 2. Linda Lee Beighle (od 1985 do jego śmierci)
Zmarł z powodu białaczki w Los Angeles (Kalifornia, USA). Został pochowany na tamtejszym cmentarzu Green Hills Memorial Park.
Film "The Crossing Guard" (1995), wyreżyserowany przez Seana Penna, jest zadedykowany Charlesowi Bukowskiemu.
Charles Bukowski ukończył szkołę średnią: Los Angeles High School, a następnie przez dwa lata studiował dziennikarstwo w Los Angeles City College.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych