Mickey Rourke 

Philip Andre Rourke Jr.

8,0
22 008 ocen gry aktorskiej
Mickey Rourke
Mickey Rourke urodził się 16 września 1952 roku w Schenectady (Nowy Jork, USA). Kiedy miał 6 lat, jego rodzice rozwiedli się, a już rok później jego matka ponownie wstąpiła w związek małżeński. Rodzina przeniosła się do Miami na Florydzie, gdzie Mickey ukończył Horace Mann Junior High School.

Jako dziecko Mickey zapisał się na kurs samoobrony w Boys Club of Miami. To właśnie tam zdobył pierwsze umiejętności bokserskie i zdecydował się na rozpoczęcie amatorskiej kariery jako członek klubu sportowego Gritty. Swoją pierwszą walkę stoczył w wieku 12 lat. W trakcie kolejnych ośmiu lat wygrał 27 walk, przegrał tylko trzy razy. W 1971 roku zdobył Złote Rękawice na Florydzie. Jego karierę sportową przerwały poważne kontuzje - między innymi uraz głowy doznany w 1969 roku.

W 1971 roku Rourke ukończył Miami Beach High School, przeniósł się do Nowego Jorku i rozpoczął kurs aktorstwa w Lee Strasberg Institute. W 1978 roku przeprowadził się do Los Angeles, a rok później zadebiutował w komedii wojennej Spielberga "1941". Wystąpił także między innymi w westernie Cimino "Brama nieba", w thrillerze "Żar ciała" oraz w dramacie Coppoli "Rumble Fish". W 1982  roku za rolę w filmie "Diner" dostał nagrodę krytyków w Chicago oraz National Society of Film Critics.

Lata 80. to złoty okres w karierze Mickey'a Rourke'a. Aktor wystąpił między innymi w takich filmach jak: "Eureka", "Papież z Greenwich Village", "Rok smoka", "9 ½ tygodnia", "Ćma barowa", "Harry Angel". W 1988 roku zadebiutował jako scenarzysta w filmie "Swój chłopak", w którym także zagrał główna rolę. Rok później wystąpił w roli Franciszka z Asyżu w filmie "Franciszek" i wywołał skandal przekazując cześć swojego honorarium dla Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA). W 1990 roku został nominowany do nagrody Złotej Maliny dla najgorszego aktora za role w filmach "Godziny rozpaczy" oraz "Dzika orchidea".

Na początku lat 90. aktor nieoczekiwanie postanowił wrócić do boksu. Powrót na ring okazał się jednak nieudany. Rourke stoczył zaledwie kilka walk, w których odniósł wiele ciężkich obrażeń - miał wielokrotnie złamany nos, połamane palce i żebra, zmiażdżone kości policzkowe. Aktor musiał ratować się operacjami plastycznymi, które nie przyniosły jednak zamierzonego efektu, przez co twarz Rourke’a została nieco zniekształcona.

W ostatniej dekadzie XX wieku Rourke rzadko pojawiał się na ekranach, a filmy, w których wystąpił nie cieszyły się dużą popularnością. W powrocie na szczyt pomógł mu Robert Rodriguez. W 2003 roku aktor pojawił się w filmie "Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2", a dwa lata później wcielił się w postać Marva w produkcji "Sin City: Miasto Grzechu". Za tę rolę otrzymał Saturna, nagrodę krytyków w Chicago, nagrodę irlandzkiej publiczności i Online Film Critics Society Award.

W 2008 roku Rourke zagrał główną rolę w filmie Darrena Aronofsky’ego "Zapaśnik", za którą został nominowany do Oscara oraz zdobył Złoty Glob dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym. W kolejnych latach pojawiał się między innymi w takich produkcjach jak: "Niezniszczalni", "Iron Man 2", "Immortals: Bogowie i herosi 3D" oraz "Sin City 2: Damulka warta grzechu".

Mickey Rourke był dwukrotnie żonaty: z Debrą Feuer (lata 1981-1989) oraz z Carre Otis (lata 1992-1998). Od 2009 roku aktor spotyka się z rosyjską modelką Anastassiją Makarenko.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 16 września 1952

miejsce urodzenia: Schenectady, Nowy Jork, USA

wzrost: 180 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 13 innych nagród oraz 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Debra Feuer (31.01.1981 - 1989, rozwód); 2. Carré Otis (26.06.1992 - 1998, rozwód)
W 2001 roku wystąpił w teledysku Enrique Iglesiasa do piosenki "Hero".
W 1991 Rourke roku został zawodowym pięściarzem, odszedł jednak na emeryturę 4 lata później. W 1994 walczył w sparingu z byłym mistrzem świata wagi średniej Carlosem Monzonem. Aktor został znokautowany pierwszym uderzeniem.
Wystąpił na płycie Davida Bowie "Never Let Me Down" wydanej w połowie lat 80.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Przepraszam, że to tutaj napiszę, w końcu to forum "filmowe", ale po prostu nie mogę się powstrzymać... Rourke w l. 80' był tak mega zarąbiście przystojny, że aż głowa boli...Po prostu sex z niego kipiał, to spojrzenie nieziemskie, UŚMIECH. No i w niektórych filmach ciało ;) Ideał jak dla mnie...

a teraz? 6 lat młodszy od Sylwka S. a wygląda przy nim jak jakieś monstrum

mistrz.

Chyba nie tak to miało wyglądać. Miałem nadzieję, że po takiej roli w Zapaśniku dostanie w końcu kolejną szansę, a on znowu rozmienia się na drobne.

.Chyba to drugie.Chyba jeszcze nie uświadomił sobie co z soba zrobił,bo co roku jest coraz gorzej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones