Clark Gable I

William Clark Gable

8,8
4 773 oceny gry aktorskiej
Clark Gable I
Był synem farmera Williama H. Gable i Adeline Hershelman Gable. Jego matka zmarła, gdy miał 7 miesięcy. Ojciec ożenił się powtórnie z Jennie Dunlap, którą Clark opisał potem jako "najczulszą istotę, jaką kiedykolwiek znał". Szkołę rzucił w wieku 16 lat i zaczął pracę w fabryce opon. W tym czasie zakochał się w teatrze. Zatrudnił się w nim jako chłopak na posyłki, za co nie dostawał pensji. Krótko po tym zmarła jego macocha. Ojciec nie pochwalał jego pracy w teatrze, więc wysłał go do Oklahomy jako pracownika na polach naftowych. Kiedy miał 21 lat dostał spadek po dziadku i wtedy postanowił zrealizować swoje marzenie o aktorstwie. Zawodu uczyła go Josephine Dillon, którą poślubił w wieku 23 lat (ona miała 37). Dzięki niej zaczął grać małe rólki w niemych filmach. Rozwiedli się w 1930 roku.

W 1931 roku ożenił się z Marią Franklin Gable, która znała wiele wpływowych osób w świecie teatru i filmu. Przełomowym wydarzeniem w jego karierze był występ w sztuce "The Last Mile". Za swoją rolę otrzymał nagrodę krytyków i wiele oczu reżyserów zwróciło się w jego kierunku. Pierwszym dźwiękowym filmem,w którym wystąpił był western "Malowana pustynia". Kilka miesięcy później odniósł ogromny sukces dzięki roli gangstera w "Wolnych duszach". Następnie partnerował Grecie Garbo w "Zuzannie Lenox" i wystąpił z Jean Harlow w "Kaprysie platynowej blondynki". Ostatecznie jego pozycję jako supergwiazdy przypieczętowała rola w komedii "Ich noce" - za którą dostał w 1935 roku Oscara. W tym samym roku zagrał Fletchera Christiana w "Buncie na Bounty" (otrzymał za nią drugą nominację Amerykańskiej Akademii Filmowej). W 1939 roku przyjął rolę Rhetta Butlera w "Przeminęło z wiatrem", która przyniosła mu trzecią i ostatnią nominację dla najlepszego aktora. Tego samego roku rozwiódł się z Marią i ożenił z kobietą swojego życia, Carole Lombard. Kiedy w 1942 roku zginęła w katastrofie samolotowej, załamany aktor wstąpił do wojska.

Do kina powrócił w 1945 roku. Chociaż nie udało mu się już odnieść większego sukcesu, jednak nadal był uważany za króla Hollywood. Zmarł na atak serca 16 listopada 1960 roku, nie doczekawszy narodzin swojego jedynego syna, Johna Clarka, którego miał z ostatnią żoną - Kay Williams.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

data urodzenia: 1 lutego 1901

data śmierci: 16 listopada 1960

miejsce urodzenia: Cadiz, Ohio, USA

wzrost: 185 cm

Oscar
Zdobył Oscar, inną nagrodę oraz 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
pięciokrotnie żonaty: 1. Josephine Dillon (13.12.1924 - 01.04.1930, rozwód); 2. Maria Franklin Gable (19.07.1931 - 04.03.1939, rozwód); 3. Carole Lombard (29.03.1939 - 16.01.1942, jej śmierć); 4. Sylvia Ashley (20.12.1949 - 21.04.1952, rozwód); 5. Kay Williams (od 11.07.1955 do jego śmierci), syn John Clark (ur. 20.03.1961)
Zmarł na atak serca w Los Angeles (Kalifornia, USA). Pochowany jest na cmentarzu Forest Lawn Memorial Park w Glendale (Kalifornia, USA).
Aktor był brany pod uwagę do głównej roli męskiej w filmie "Letty Lynton". Wytwórnia MGM nie zgodziła się jednak, aby Gable zagrał w tym melodramacie u boku Joan Crawford - rozdzielenie aktorów miało być formą kary za ich romans. Na ekranie u boku Joan pojawił się więc Robert Montgomery.
Wytwórnia MGM brała pod uwagę obsadzenie Clarka w roli Tarzana w filmie "Człowiek małpa". Na ekranie pojawił się jednak Johnny Weissmuller.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Mówcie co chcecie, ale jak miał te 30-40 lat, to gdyby tylko zgolił wąsik, byłby najprzystojniejszym mężczyzną wszechczasów. Profil miał nieziemski!
Oczywiście z wąsem też się dobrze prezentował, ale jednak wydawał się w nim taki jakiś... zwykły, "spowszedniały, no i postarzał go jednak trochę. A i tak oglądając...

Clark Gable - wielki aktor

użytkownik usunięty

Nie będę dyskutować z tymi, którzy negują warsztat Gable'a. Powiem tylko kilka słów, które wyrażą wszystko. Był jednym z nielicznych, którzy oprócz niesamowitej prezencji umiał oczarować swoją grą, wyśmienitą i wyborną w każdym calu. Nieprzyznanie mu Oscara za rolę Rhetta Butlera było jedną z największych pomyłek...

Miał dziecko którego nie doczekał:(

niezle mieli wtedy tempo skoro gosc wystapil w 12 filmach w 1931 roku

Chociaż to nie przyszło od razu. W filmach z początku lat 30tych był mało naturalny i jestem w stanie uwierzyć ,ze Greta Garbo mogła o nim powiedzieć ,ze jest drewniany. Bardzo szybko za to nadrabiał zaległości aktorskie i grał coraz lepiej chociaż w filmach Ludzie w bieli i w komedii Ich wszystkie noce z 1934r. zagrał...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones