Claude Miller I

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":19,"rate":6.7368421052631575,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":6,"rate":7,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":4,"rate":7,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":1,"rate":3,"desc":"ocena","profession":"pracy producenta"}}]
6,7
19 ocen pracy reżysera
Claude Miller I
Od 1962 roku kształcił się w IDHEC (Institut des hautes études cinématographiques - prestiżowa wyższa szkoła filmowa, założona w 1943 i działająca od 1998 jako l'École nationale supérieure des métiers de l'image et du son). Następnie odbył służbę wojskową pracując w obsłudze kinematograficznej sił zbrojnych. Od 1965 roku uczył się zawodu jako asystent wielkich francuskich reżyserów, m.in. Marcela Carné ("Trzy pokoje na Manhattanie") czy Jacquesa Demy ("Panienki z Rochefort"). Był ponadto kierownikiem produkcji wszystkich filmów François Truffauta w latach 1968-1975 (za wyjątkiem "Nocy amerykańskiej").

W 1967 roku zrealizował swój pierwszy film krótkometrażowy - "Juliet dans Paris" z Juliet Berto, humorystyczną historyjkę o wampirze. Jego drugi krótki metraż "La question ordinaire" poruszający tematykę tortur przez kilka miesięcy zakazany był przez cenzurę, natomiast trzeci - "Camille ou la comédie catastrophique" - wyszydzający armię obraz, dozwolony był tylko dla widzów pełnoletnich.

W 1976 roku spróbował swoich sił w filmie długometrażowym - zrealizował "La meilleure façon de marcher", a potem "Powiedz, że ją kocham". Na pierwszy sukces kasowy i pochwały krytyki czekać musiał jednak do roku 1981, kiedy to jego "Przesłuchanie w noc sylwestrową" zgarnęło cztery Cezary (w tym dla najlepszego scenariusza).

Z biegiem lat jego filmy stawały się coraz bardziej oczekiwanymi przez publiczność i krytykę. Najważniejsze obrazy to "Śmiertelny wyścig", "Złośnica", "Mała złodziejka" oraz "Betty Fisher i inne historie". W 2002 roku zrealizował film "Mała Lili" z Ludivine Sagnier - dramat, który otrzymał w 2003 roku nominację do Złotej Palmy w Cannes. Reżyser zmarł na raka płuc 4 kwietnia 2012 roku
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 20 lutego 1942

data śmierci: 4 kwietnia 2012

miejsce urodzenia: Paryż, Francja

Cezar
Zdobył Cezar, 3 inne nagrody i 19 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Annie Miller, syn Nathan
W 2002 roku był jednym z członków jury obradującego podczas 55. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Francja).
W 1963 roku ukończył studia w paryskiej wyższej szkole filmowej IDHEC (Francja).
W 2005 roku był jednym z członków jury obradującego podczas 53. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastián (Hiszpania).
Na razie nikt nie dodał wątku na forum tej osoby.
Spróbuj swoich sił i podziel się opinią.
Możesz być pierwszy!
Dodaj wątek na forum