Crispin Glover 

Crispin Hellion Glover

7,4
7 280 ocen gry aktorskiej
Crispin Glover
Syn aktora Bruce'a Glovera, Crispin Hellion Glover urodził się w Nowym Jorku, a wychowywał w Południowej Kalifornii. Zdecydował, że chce podążać śladem ojca w szkole podstawowej, kiedy miał 13 lat (od tego czasu miał swojego własnego agenta). Dostał główną rolę w sztuce "The Sound of Music" (u boku Florence Henderson), co doprowadziło go do telewizji - pojawił się w "Happy Days" (1974), "Hill Street Blues" (1981) i "Family Ties" (1982). Na dużym ekranie zadebiutował rolą nastolatka w "My Tutor" (1983). Potem dostał rolę w horrorze "Piątek trzynastego IV: Ostatni rozdział" (1984).
Rok później Glover dostał przepustkę do Hollywood wcielając się w postać George'a McFly'a (ojca Michaela J. Fox'a) w klasycznym już filmie "Powrót do przyszłości"(1985). Ta role trochę go zaszufladkowała, bo zaczął funkcjonować jako "ten facet z 'Powrotu do przeszłości'". Mimo tego aktor w tym samym czasie grał u boku Olivii Newton-John w "The Orkly Kid" (1985). Mimo sukcesu Glover nie dostał zbyt pochlebnych recenzji za kolejną rolę w filmie "W zakolu rzeki" (1986). Nie dostawał ciekawych propozycji, więc miał okazję zagrać w kolejnej części "Powrotu do przeszłości". Aktor nie skorzystał jednak z okazji, a producenci musieli posłużyć się zdjęciami archiwalnymi aktora, by wskrzesić go w drugiej części. Glover, który nie wyraził zgody na użycie swojego wizerunku, wytoczył proces samemu Stevenowi Spielbergowi i wygrał. Sprawa ta przyczyniła się do określenia nowych warunków udostępniania wizerunków aktorów.
W 1990 Glover zmierzył się z ekscentrycznym reżyserem Davidem Lynchem, kiedy ten zaproponował mu rolę maniaka w "Dzikości serca" (1990). Przez następne lata zagrał m.in. w "Doors", wcielając się w legendarnego Andy'ego Warhola, a także w "Truposzu" (1995), w którym wcielił się w strażaka. Zagrał także małe, ale przykuwające uwagę role w takich filmach jak "Co gryzie Gilberta Grape'a" (1993), "I kowbojki mogą marzyć" (1993) i "Skandalista Larry Flynt" (1996).
Glover jest jednak także pisarzem. Swoją pierwszą książkę, "Billow Rock", wydał przed 18-tym rokiem życia. Niektóre jego dzieła przewinęły się przez rodzinną prasę Volcanic Eruptions. Napisał także powieści "Rat Catching" i "Oak-Mot". W roku 1989 wydał płytę, na której czytał parę powieści, zatytułowaną "The Big Problem [does not equal] the Solution. The Solution = LET IT BE".
W 1995 roku Glover zajął się reżyserią. Jego debiutem było "What Is It?" (2005), surrealistyczny film opowiadający o ludziach z zespołem Downa. Potem odpowiadał za zdjęcia do "The Big Slide Show". Ostatnie lata są dla Glovera mniej pracowite, ale jego fani nie mają się o co martwić. W samym 2000 roku można go było zobaczyć w "Siostrze Betty" (2000) i "Aniołkach Charliego".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 20 kwietnia 1964

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 185 cm

Jest synem aktora Bruce'a Glovera.
Ukończył prywatną szkołę Mirman School for Gifted Children w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Początkowo ubiegał się o rolę Marty'ego McFlya w filmie "Powrót do przyszłości". Ostatecznie zaangażowano go jako odtwórcę roli George'a McFlya, a w postać Marty'ego wcielił się Michael J. Fox.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Czy to nie przypadkiem syn Danny'ego Glovera?Niby podobieństwo uderzające ale wole się jednak upewnić.

Jak gra postacie które są niespełna rozumu to mu takie znakomicie wychodzą szczególnie w Czarodzieju Gore choć w Wielkim kinie również pokazał że w komedii sobie radzi.

czy przypadkiem Crispin Glover nie grał w 3 częściach Powrotu do przyszłości?? czy tylko w pierwszej??

Jak grał ojca Marty'ego a Michael J. Fox był od niego 3 lata starszy XD

...uroda, a jednak wielu dziewczynom się podoba!!!