Michael J. Fox I

Michael Andrew Fox

8,5
11 912 ocen gry aktorskiej
Michael J. Fox I
Ten obdarzony chłopięcą urodą aktor przez długie lata grywał niedojrzałych mężczyzn lub podrostków, wkraczających dopiero w dorosłe życie.
Karierę zawodową rozpoczął wcześnie - w wieku piętnastu lat, występem w serialu telewizyjnym "Leo and Me". Tuż po swoich 18-tych urodzinach rzucił szkołę i wyprowadził się Vancouver do Los Angeles, gdzie był angażowany do kilku popularnych seriali, z których największy rozgłos zdobyły "Family Ties" (1982-1989). Za udział w tej komedii obyczajowej Michael trzykrotnie otrzymywał nagrodę Emmy.

Nie poprzestał jednak wyłącznie na występach w telewizji. W 1985 r. zagrał Marty'ego McFlya w "Powrocie do przyszłości". Ta komediowa opowieść o nastolatku odbywającym podróż w czasie ingerującym w przeszłość swoich rodziców, zyskała taką przychylność widzów że doczekała się kontynuacji: w 1989 r. zrealizowano "Powrót do przyszłości II", a w 1990 r. - "Powrót do przyszłości III".
Michael zagrał jeszcze wiele ról nieco infantylnych, choć nie pozbawionych wdzięku młodzieńców. Najpoważniejszą próbą przełamania tego stereotypowego wizerunku filmowego był udział w "Ofiarach wojny" Briana De Palmy - opartym na faktach dramacie z czasów wojny w Wietnamie.

więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 9 czerwca 1961

miejsce urodzenia: Edmonton, Kanada

wzrost: 164 cm

Oscar Specjalny
Zdobył Oscar Specjalny, 16 innych nagród oraz 30 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Tracy Pollan (od 16.07.1988), 4 dzieci: Sam Michael (ur. 30.05.1989), bliźniaczki Aquinnah Kathleen i Schuyler Frances (ur. 15.02.1995) oraz Esme (ur. 03.11.2001)
Przyjął literkę "J." jako hołd po aktorze Michaelu J. Pollardzie.
W 1996 roku, podczas kręcenia serialu "Spin City", często musiał chować swoją prawą rękę do kieszeni, aby nie wzbudzić podejrzeń. W tym czasie chorował na Parkinsona. W 2000 roku z tego powodu zrezygnował z dalszego kręcenia serialu.
Pierwsze symptomy choroby Parkinsona zaobserwował u siebie podczas pracy nad filmem "Doktor Hollywood", kiedy jego palec u ręki drżał i nie mógł tego kontrolować.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych