Ian McShane I

8,0
18 948 ocen gry aktorskiej
Ian McShane I
Ian McShane, brytyjski aktor, reżyser i producent filmowy. Urodził się 29 września 1942 roku w Blackburn. Syn Irene i Harry'ego McShane szkockiego piłkarza Manchesteru United. Dorastał w Urmston i tam też uczęszczał do miejscowej szkoły średniej Stretford Grammar School.

Jako absolwent Royal Academy of Dramatic Art w Bloomsbury zadebiutował w filmie "The Wild and the Willing" w 1962 roku. W tym samym czasie zaczął grać sporadycznie w serialach oraz wystąpił po raz pierwszy londyńskiej scenie Arts Theatre w przedstawieniu "Infanticide in the House of Fred Ginger". W 1967 roku pojawił się na broadwayowskiej scenie Henry Miller's Theatre w przedstawieniu "The Promise" wraz z Judi Dench i Ianem McKellenem.
Prawdziwym przełomowym momentem w jego karierze była główna rola w serialu BBC "Lovejoy" z 1987 roku. Dzięki roli handlarza antyków, który rozwiązuje sprawy kryminalne zyskał ogromną popularność w Wielkiej Brytanii.
W 2000 roku ponownie wystąpił na londyńskiej scenie w musicalu "The Witches of Eastwick" znanego producenta teatralnego Camerona Mackintosha. W kolejnych latach podkładał głos do postaci animowanych filmów m.in. Kapitana Hooka w "Shrek Trzeci" i Tai Lung w "Kung Fu Panda".
Kolejną ważną rolą w jego dorobku było wcielenie się w postać Ala Swearengena w serialu "Deadwood", za którą został uhonorowany nagrodą Złotego Globu (najlepszy aktor w serialu dramatycznym) i Television Critics Association Award.
W latach 2007-2008 wystąpił ponownie na deskach teatru Cort Theatre z okazji 40 rocznicy przedstawienia "Homecoming" w reżyserii Daniela Sullivana.
Rok później na krótko pojawił się w serialu stacji NBC "Kings" gdzie wcielił się w postać króla Silasa Benjamina, za tę rolę wśród krytyków zebrał wiele pochlebnych recenzji. Obecnie pracuje nad najnowszą częścią "Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides", gdzie wcieli się w postać Czarnobrodego.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 września 1942

miejsce urodzenia: Blackburn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 175 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 11 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Suzan Farmer (1965 - 1968, rozwód); 2. Ruth Post (1970 - 1977, rozwód), 2 dzieci: córka Kate (ur. 1971), syn Morgan (ur. 1975); 3. Gwen Humble (od 30.08.1980)
Jego ojciec Harry McShane był piłkarzem klubu Manchester United.
Wystąpił w następujących reklamach:
- 1996 r. - płatki Corn Flakes firmy Kellogg's (głos), lody Wall's Cardoure firmy Unilever (głos);
- 2001 r. - firma spożywcza Del Monte (głos), kolekcjonerskie egipskie figurki firmy DeAgostini (głos);
- 2002 r. - magazyn "Yours", brytyjskie przedsiębiorstwo pocztowe Royal Mail (głos);
- 2008 r. - płatki Bran Flakes firmy Kellogg's (głos);
- 2012 r. - zegarki marki Rolex (głos).
Został obsadzony w roli Howarda Cartera w filmie "Przekleństwo grobowca króla Tut", jednak tuż po rozpoczęciu zdjęć złamał nogę w wypadku samochodowym i został zastąpiony przez Robina Ellisa.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych