film

Truposz

Dead Man
1995
2h 1m
7,6 43 877
ocen
7,6 10 1 43877
7,5 23
oceny krytyków
Księgowy William Blake odbywa niezwykłą podróż w towarzystwie przypadkowo spotkanego Indianina o imieniu "Nikt". Zobacz pełny opis
Truposz zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Europejska Nagroda Filmowa (od 1997)
Film zdobył nagrodę Europejska Nagroda Filmowa (od 1997) oraz 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Jest druga połowa dziewiętnastego wieku. William Blake podąża w kierunku najdalej położonego posterunku na wschodniej granicy USA. Zagubiony i ciężko ranny napotyka przedziwnego, wyjętego spod prawa Indianina imieniem "Nobody". Ze względu na zbieżność imion jest on przekonany, że spotkał jednego z nieżyjących członków brytyjskiegoJest druga połowa dziewiętnastego wieku. William Blake podąża w kierunku najdalej położonego posterunku na wschodniej granicy USA. Zagubiony i ciężko ranny napotyka przedziwnego, wyjętego spod prawa Indianina imieniem "Nobody". Ze względu na zbieżność imion jest on przekonany, że spotkał jednego z nieżyjących członków brytyjskiego "Stowarzyszenia Umarłych Poetów". Czas płynie, a Blake z pomocą Indianina przeżywa wzloty i upadki. Wbrew własnej naturze, okoliczności zmieniają go w zaszczutego banitę, w mordercę, w człowieka, którego cielesna powłoka powoli przestaje istnieć. Ciśnięty pomiędzy okropieństwa i chaos otaczającej go rzeczywistości, szeroko otwartymi oczami obserwuje kruchość określającą zakres istnienia.

boxoffice
$1 037 847 w USA
budżet
$9 000 000
dystrybucja
Solopan
studio
12 Gauge Productions / JVC Entertainment Networks / Newmarket Capital Group / więcej
tytuł oryg.
Dead Man
inne tytuły
Jim Jarmusch's Dead Man (pełny tytuł) USA
więcej
W scenie kiedy Blake podąża za Nobodym przez kanion, członek ekipy jest krótko, ale wyraźnie widoczny - porusza się i przykuca.
Kiedy Thel zostaje zastrzelona, jej głowa zmienia pozycję w ramionach Williama Blake'a między ujęciami.
W scenie gdy William i Nobody jadą konno, kurtka Williama wisi na jego ramionach. W następnym ujęciu jego ręce są w rękawach, a kilka ujęć później kurtka jest ponownie na ramionach.
Film Jima Jarmuscha to dość ekscentryczna podróż na granicy jawy i snu, pełna właściwego temu twórcy specyficznego humoru i niepowtarzalnej atmosfery. Przy okazji to swoista zabawa schematami najbardziej amerykańskiego ze wszystkich filmowych gatunków - westernu. XIX wiek. Główny bohater - niejaki William Blake (Johnny Depp), podróżuje koleją do... więcej
"Truposz" bez wątpienia jest filmem niezwykle oryginalnym. Samo nazwisko Jima Jarmuscha napełniło mnie sporymi oczekiwaniami, którym produkcja ta sprostała, a nawet je przerosła. Druga połowa dziewiętnastego wieku. Niejaki William Blake z radością pędzi na Dziki Zachód w poszukiwaniu zarobku i domu. Gdy dociera na miejsce, tamtejsza rzeczywistość... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jeden z najbardziej niezwykłych i chyba najbardziej klimatyczny obraz jaki widziałem w swoim żywocie.

ten tekst występuje najczęściej w tej retrospekcji, kultura tzw. białasów uważa się za lepszą od tzw.
kultur prymitywnych, ale to tylko egoistyczne przeświadczenie, te niby prymitywne kultury już dawno
temu potrafiły docenić zaletę wspólnoty, dbałości o członków stada, a pieprzone białasy,którym się
wydaje że są...

więcej

Neil Young...

ocenił(a) film na 7

wymiata!

you are a layer

ocenił(a) film na 10

Za każdym kolejnym razem odkrywam coś nowego w tym filmie. Każdy człowiek taką podróż odbywa, czy tego chce czy nie. A jeżeli nie zdaje sobie z tego sprawy, to raczej pozostaje "helikopter w ogniu" itp.

To czy będzie się podobał czy nie to już inna sprawa, zależna od odbiorcy. Mi osobiście bardzo się podobał, zwłaszcza klimat. Nie wiem dlaczego ale kojarzy mi się z Dziadami, albo niektórymi dziełami Szekspira.
Myślę że kluczowymi słowami dla odbioru tego filmu są słowa, które padają zaraz na początku (a wypowiada...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones