David Schwimmer I

David Larry Schwimmer

8,4
13 674 oceny gry aktorskiej
David Schwimmer I
David Schwimmer urodził się 2 listopada 1966 r. w Quenns w Nowym Yorku.
Dorastał w Los Angeles, gdzie uczęszczał do szkoły średniej w Beverly Hills. Już wtedy interesował się aktorstwem. Zapisał się do klasy dramatycznej i wziął udział w Festiwalu Shakespirowskim Południowej Kalifornii.
Choć początkowo pod wpływem swoich rodziców-prawników, usiłował studiować nauki medyczne i prawo, ostatecznie w 1988 r. ukończył wydział aktorski na Uniwersytecie Northwestern w Chicago.
Razem ze swoim najlepszym przyjacielem z collegu Joeyem Slotnickiem założył grupę aktorów, reżyserów i scenarzystów Lookingglass Theater. W tym czasie występował jako aktor lub reżyser w kilku przedsięwzięciach grupy jak np. "The Jungle", która została nagrodzona sześcioma trofeami Jefferson Awards, czy w wystawianej na Festiwalu w Edynburgu w Szkocji "Alice in Wonderland". Inne sztuki z tego okresu to : "West," "The Odyssey," Of One Blood," "In the Eye of the Beholder" i "The Master and Margarita", "The Serpent".
Równolegle z działalnością teatralną David rozpoczął współpracę z telewizją. W 1989 r. zadebiutował rolą psychopaty w mrocznym filmie "Deadly Silence". Następnie otrzymał rolę Grega Richardsona w serialu komediowym "Monty". Grał również w takich serialach jak "The Wonder Years", "L.A. Law", "NYPD Blue".
Praca nad sitcomem "Monty" mocno zraziła Davida, który postanowił więcej nie angażować się w takie przedsięwzięcia. Jednak w 1994 r. rozpoczął pracę w serialu "Przyjaciele" jako paleontolog Ross Geller, stwarzając pełną ciepła postać, poszukującego miłości romantyka. Rola ta otworzyła przed Davidem nowe możliwości, mógł teraz przebierać w scenariuszach. Stał się tak bardzo popularny, że sam występował w roli gościa w innych sitcomach jak "The Single Guy".
W 1995 r. David został nominowany za kreację Rossa do nagrody Emmy. Następne nominacje otrzymał w 1997 do Razzie Awards oraz w 1999 i 2000 r do Screen Actors Guilds Awards. Wreszcie w roku 2000 razem z kolegami z planu "Przyjaciół" zdobył nagrodę TV Guide.
Po podpisaniu kontaktu z Miramax Films, który pozwala mu zarówno grać jak i reżyserować, wybrał rolę charakterologicznie zbliżoną do Rossa w czarnej komedii "The Pallbearer", gdzie zagrał razem z Gwyneth Paltrow. W 1998 r. razem ze swoim przyjacielem z Lookingglass Theater - Joeyem Slotnickiem oraz Larą Flynn Boyle zrealizował film "Since You've Been Gone". W tym samym roku u boku Harrisona Forda zagrał w "Six Days Seven Nights". Za rolę tą w 1999 r. był nominowany do nagrody Blockbuster Entertainment.
W 1998 r. na planie filmu "Kissing a fool" David poznał swoja miłość Mili Avital. Po dwóch latach sielanki prasa plotkarska L.A. rozpisuje się na temat zerwania pary, które nastąpiło pod wpływem presji opinii publicznej, jaka został wywarta na Davidzie i Mili po ślubie Aniston i Pitta. Fani i agenci chcieli kolejnego wesela, na które David się nie zdecydował.
Jego pasją jest koszykówka i softball.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 2 listopada 1966

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 188 cm

Złoty Satelita
Zdobył Złoty Satelita, inną nagrodę oraz 10 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Zoe Buckman (od 04.06.2010), córka Cleo (ur. 08.05.2011)
W 1995 roku wystąpił w teledysku "I'll Be There for You " zespołu The Rembrandts.
Ukończył Uniwersytet Northwestern (Illinois, USA).
W 1988 roku Schwimmer razem z siedmioma innymi absolwentami Northwestern założył Chicago's Lookingglass Theatre Company - zgromadzenie aktorów, reżyserów i pisarzy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones