Denholm Elliott 

Denholm Mitchell Elliott

7,9
3 339 ocen gry aktorskiej
Denholm Elliott
Denholm Mitchell Elliott urodził się 31 maja 1922 roku w Londynie. Był jednym z dwojga rodzeństwa, miał starszego o dwa lata brata Neilla. Ukończył Malvern College w Worcestershire, a następnie przez rok kształcił się w Royal Academy of Dramatic Arts. Podczas II Wojny Światowej służył w RAF. We wrześniu 1942 roku jego samolot został zestrzelony nad Morzem Północnym. Elliott przeżył i kolejne trzy lata spędził w obozie pracy Stalag 8B POW w Lamsdorf na Śląsku, gdzie brał udział w amatorskich przedstawieniach teatralnych. Po zakończeniu wojny grywał w teatrze, a w 1949 roku miał miejsce jego filmowy debiut w komedii ''Dear Mr. Prohack''. Na początku lat pięćdziesiątych zaczął zdobywać rosnącą popularność dzięki produkcjom takim jak: ‘’Bariera dźwięku’’, ‘’Okrutne morze’’, ‘’They Who Dare’’. Elliott był dwukrotnie żonaty. Jego pierwsze małżeństwo z angielską aktorką Virginią McKenną zostało zawarte w 1954 roku i zakończyło się rozwodem po upływie kilku miesięcy. W 1962 roku ożenił się z Susan Robinson, z którą zamieszkał w Santa Eulalia na Ibizie i miał dwoje dzieci, córkę Jennifer (ur. 8.06.1964) i syna Marka (ur. 23.01.1967). Najlepszy okres w aktorskiej karierze Denholma Elliotta przypadał na lata osiemdziesiąte. Został on wtedy nominowany do Oscara za rolę w filmie ‘’Pokój z widokiem’’ oraz czterokrotnie zdobył nagrodę BAFTA. W 1987 roku aktor zachorował na HIV, a rok później zdiagnozowano u niego AIDS. Mimo pogarszającego się stanu zdrowia nie rezygnował z grania w filmach i sztukach teatralnych. Ostatnią filmową produkcją z jego udziałem była komedia ‘’Poza sceną’’. Denholm Elliott zmarł 6 października 1992 roku w swoim domu na Ibizie w wyniku gruźlicy będącej powikłaniem AIDS.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 31 maja 1922

data śmierci: 6 października 1992

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 183 cm

BAFTA
Zdobył 4 nagrody BAFTA, 5 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Virginia McKenna (01.03.1954 - 1954, rozwód); 2. Susan Robinson (od 1962 do jego śmierci), 2 dzieci m.in. córka Jennifer (ur. 08.06.1964)
Zmarł z powodu AIDS na wyspie Ibiza (Hiszpania). Tam też w ogrodzie, nieopodal jego domu zostały rozsypane prochy aktora.
Podczas II Wojny Światowej służył w RAF-ie. Jego samolot został zestrzelony, a sam Denholm resztę wojny spędził w obozie pracy Stalag 8B POW na Śląsku.
W wypadku samochodowym, kiedy był dzieckiem, stracił kawałek kciuka.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych