Dorota Segda 

Dorota Jolanta Segda

7,6
5 664 oceny gry aktorskiej
Dorota Segda
Urodziła się 12 lutego 1966 roku. Jako aktorka występowała w teatrze, filmach i serialach telewizyjnych. Uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk pięknych (specjalność: sztuka aktorska), została profesorem nadzwyczajnym i wykładowcą krakowskiej PWST im. L. Solskiego. Przed laty sama ukończyła tę szkołę. 

W 1987 roku została aktorką Starego Teatru w Krakowie. Jej kariera teatralna rozpoczęła się na dobre rok później, kiedy odegrała rolę Albertynki w "Operetce" Witolda Gombrowicza w reżyserii Tadeusza Bradeckiego. W 1993 roku wcieliła się w postać tytułową w sztuce "Sen srebrny Salomei" Juliusza Słowackiego w reżyserii Jerzego Jarockiego w Starym Teatrze. Do jej najważniejszych ról teatralnych należą także Małgorzata - w opartym na dramacie Johanna Wolfganga Goethego spektaklu "Faust" w reżyserii Jerzego Jarockiego w Starym Teatrze w 1997 roku i Rachela w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Narodowym trzy lata później.

Popularność zdobyła, występując w filmach i serialach telewizyjnych. Jej najbardziej rozpoznawalne role to postać tytułowa filmu "Faustyna" oraz Ewa Sulecka w filmie "Tato". Należała także do stałej obsady serialu "Na dobre i na złe".

Jest wnuczką dwukrotnego brązowego medalisty olimpijskiego w szermierce - Władysława Segdy. W 2001 roku poślubiła Stanisława Radwana, swojego dawnego wykładowcę.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 12 lutego 1966

miejsce urodzenia: Kraków, Polska

wzrost: 163 cm

Złota Kaczka
Zdobyła Złota Kaczka,
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Jan Korwin-Kochanowski (od 1990, rozwód).; 2. Stanisław Radwan (od 2001)
W 1988 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie (Polska). Na tej uczelni zdobyła też stopień naukowy doktora w dziedzinie sztuk pięknych ze specjalnością w sztuce aktorskiej.
W 2012 roku otrzymała tytuł profesora sztuk teatralnych.
Od 11 kwietnia 2016 pełni funkcję rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.
Otrzymała następujące nagrody i odznaczenia:
- 1996 r. - Odznaka Honorowa "Zasłużony Działacz Kultury";
- 2005 r. - Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis;
- 2015 r. - Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Jest siostrą aktorki Małgorzaty Segdy.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych