Robert Więckiewicz 

8,2
82 513 ocen gry aktorskiej
Robert Więckiewicz
Polski aktor filmowy oraz w nie mniejszym stopniu teatralny. W polskich produkcjach, z uwagi na wygląd nie kojarzący się ze stereotypem amanta, jest zwykle kojarzony z rolami czarnych charakterów, członków mafijnego półświatka oraz cwaniaczków nastawionych na wygodne życie.
Szkołę średnią ukończył w Legnicy, gdzie uczęszczał do pięcioletniego technikum budowlanego, następnie w 1989 roku wyjechał do Wrocławia, gdzie do 1993 studiował w tamtejszej szkole teatralnej PWST.
Tuż po ukończeniu studiów, przez pięć lat pracował w poznańskim Teatrze Polskim, gdzie zadebiutował podwójną rolą Georga Gibbsa i Wally'ego Webba w sztuce "Nasze miasto" Thorntona Wildera wyreżyserowanej przez Jana Błeszyńskiego. W tymże teatrze pracował do 1998 roku.
 Na białym ekranie po raz pierwszy pojawił się w 1991 roku, grając w filmie "Ferdydurke" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, wówczas był jeszcze studentem. Poważnym występem na dużym ekranie była rola w  "Samowolka (1993)Samowolce" Feliksa Falka z 1993 roku. Stawiając coraz częściej kroki jako aktor filmowy, w międzyczasie, nie chcąc zamykać przed sobą innych drzwi do kariery aktorskiej, pojawiał się także na deskach Teatru Rozmaitości w Warszawie. Współpracował także z Teatrem Montownia i Teatrem Narodowym. Taki obrót sprawy uważał za możliwie najlepszy dla rowzoju swoich losów zawodowych. Przez długi czas grywał epizody lub mało znaczące role drugoplanowe. Rozgłos przyniosła mu rola "Blachy" w serialu "Odwróceni". Jako jego pierwszą główną rolę uznaje się postać Roberta Cumińskiego w komedii "Vinci". Również popularna, choć drugoplanowa, była kreowana przez niego postać Marka Dywanika w "Lejdis". Natomiast w ostatnich latach postanowiono oderwać go od zwyczajowo przypisywanego mu wizerunku cwaniaka i typa spod ciemnej gwiazdy, dzięki Agnieszce Holland, która zaangażowała Więckiewicza w filmie "W ciemności", a także dzieki powierzeniu mu roli byłego prezydenta Lecha Wałęsy w głośnej produkcji "Wałęsa. Człowiek z nadziei" będącej dziełem samego mistrza Wajdy. Pod względem umiejętności aktorskich jest ceniony przez Andrzeja Wajdę i Janusza Głowackiego. Natomiast on sam twierdzi, że nigdy nie jest do końca zadowolony ze swojej roli.
W swojej karierze zawodowej otrzymał wiele nagród i wyróżnień za kreacje aktorskie. Jest m.in. honorowym obywatelem miasta Nowa Ruda - miasta, w którym się urodził.
więcej

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 30 czerwca 1967

miejsce urodzenia: Nowa Ruda, Polska

wzrost: 178 cm

Orzeł
Zdobył 5 nagród Orzeł, 7 innych nagród oraz 19 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Natalia Adaszyńska, syn Konstanty (ur. 2005)
W 1993 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu (Polska).
Od 2009 roku jest Honorowym Obywatelem miasta Nowa Ruda (Polska).
Był brany pod uwagę do roli kaprala "Wydry" w filmie "Obława". Ostatecznie angaż otrzymał Marcin Dorociński.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

A mnie on pociąga!!Męski,prawdziwy,seksowny.Każdy lubi co innego,tak już zbudowany jest ten świat.Co do aktorstwa to tutaj wypada mi powiedzieć tylko jedno:Najlepszy!!!!

Szacunek dla niego za to że jest szanującym się aktorem ,bo jak na razie widać że sra na reklamy,programy typu tańce z gwiazdami itp i na babskie seriale .Oby tak dalej

To aktor z górnej półki. Gra ciekawe role i nie występuje w głupawych nachalnych reklamach. W ciągu ostatnich kilku lat jest pierwszym aktorem na którego zwróciłam uwagę i który mnie zaintrygował. Jest wyrazisty, podobnie jak kiedyś np. młody Olbrychski lub młoda Janda. I nie rozumiem tych wycieczek do polityki.

WSPA NIA ŁY........

a najlepsza rola to Jerzy " Pod Mocnym Aniołem".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones