[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/8931/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":50550,"rate":8.220712166172106,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"dubbing"},"ranking":{"name":"Głosu","link":"/person/ajax/roles/8931/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":941,"rate":7.788522848034006,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/8931/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":163,"rate":6.693251533742331,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/8931/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":10,"rate":6.7,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}}]
8,2
50 550 ocen gry aktorskiej
Robert Więckiewicz
Polski aktor filmowy oraz w nie mniejszym stopniu teatralny. W polskich produkcjach, z uwagi na wygląd nie kojarzący się ze stereotypem amanta, jest zwykle kojarzony z rolami czarnych charakterów, członków mafijnego półświatka oraz cwaniaczków nastawionych na wygodne życie.
Szkołę średnią ukończył w Legnicy, gdzie uczęszczał do pięcioletniego technikum budowlanego, następnie w 1989 roku wyjechał do Wrocławia, gdzie do 1993 studiował w tamtejszej szkole teatralnej PWST.
Tuż po ukończeniu studiów, przez pięć lat pracował w poznańskim Teatrze Polskim, gdzie zadebiutował podwójną rolą Georga Gibbsa i Wally'ego Webba w sztuce "Nasze miasto" Thorntona Wildera wyreżyserowanej przez Jana Błeszyńskiego. W tymże teatrze pracował do 1998 roku.
 Na białym ekranie po raz pierwszy pojawił się w 1991 roku, grając w filmie "Ferdydurke" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, wówczas był jeszcze studentem. Poważnym występem na dużym ekranie była rola w  "Samowolka (1993)Samowolce" Feliksa Falka z 1993 roku. Stawiając coraz częściej kroki jako aktor filmowy, w międzyczasie, nie chcąc zamykać przed sobą innych drzwi do kariery aktorskiej, pojawiał się także na deskach Teatru Rozmaitości w Warszawie. Współpracował także z Teatrem Montownia i Teatrem Narodowym. Taki obrót sprawy uważał za możliwie najlepszy dla rowzoju swoich losów zawodowych. Przez długi czas grywał epizody lub mało znaczące role drugoplanowe. Rozgłos przyniosła mu rola "Blachy" w serialu "Odwróceni". Jako jego pierwszą główną rolę uznaje się postać Roberta Cumińskiego w komedii "Vinci". Również popularna, choć drugoplanowa, była kreowana przez niego postać Marka Dywanika w "Lejdis". Natomiast w ostatnich latach postanowiono oderwać go od zwyczajowo przypisywanego mu wizerunku cwaniaka i typa spod ciemnej gwiazdy, dzięki Agnieszce Holland, która zaangażowała Więckiewicza w filmie "W ciemności", a także dzieki powierzeniu mu roli byłego prezydenta Lecha Wałęsy w głośnej produkcji "Wałęsa. Człowiek z nadziei" będącej dziełem samego mistrza Wajdy. Pod względem umiejętności aktorskich jest ceniony przez Andrzeja Wajdę i Janusza Głowackiego. Natomiast on sam twierdzi, że nigdy nie jest do końca zadowolony ze swojej roli.
W swojej karierze zawodowej otrzymał wiele nagród i wyróżnień za kreacje aktorskie. Jest m.in. honorowym obywatelem miasta Nowa Ruda - miasta, w którym się urodził.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 30 czerwca 1967

miejsce urodzenia: Nowa Ruda, Polska

wzrost: 178 cm

Orzeł
Zdobył 5 nagród Orzeł, 7 innych nagród i 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Orzeł Najlepsza drugoplanowa rola męska za film Ukryta gra w roku 2020 Orzeł Najlepsza główna rola męska za film W ciemności w roku 2012 Orzeł Najlepsza główna rola męska za film Różyczka w roku 2011 Orzeł Najlepsza drugoplanowa rola męska za film Ile waży koń trojański? w roku 2009 Orzeł Najlepsza główna rola męska za film Wszystko będzie dobrze w roku 2008 Konkurs Międzynarodowy Nagroda specjalna Jury dla najlepszego aktora za film Wymyk w roku 2011
żona Natalia Adaszyńska, syn Konstanty (ur. 2005)
W 1993 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego z filią we Wrocławiu (Polska).
Od 2009 roku jest Honorowym Obywatelem miasta Nowa Ruda (Polska).
Był brany pod uwagę do roli kaprala "Wydry" w filmie "Obława". Ostatecznie angaż otrzymał Marcin Dorociński.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych