Edward Parker Helms

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/529242/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":11435,"rate":7.780585920419764,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/529242/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":126,"rate":7.507936507936508,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/529242/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":78,"rate":6.910256410256411,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/529242/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":22,"rate":7.090909090909091,"desc":"oceny","profession":"pracy producenta"}},{"id":2,"name":"director","above5p":false,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/529242/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":18,"rate":8.444444444444445,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/529242/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":7,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/529242/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":1,"rate":4,"desc":"ocena","profession":"scenariuszy"}}]
7,8
11 435 ocen gry aktorskiej
Ed Helms
Aktor i komik Ed Helms urodził się w 1974 roku w Atlancie jako najmłodszy z trójki rodzeństwa. Jego matka, Pamela Ann Parker, pracowała w szkolnej administracji, ojciec był prawnikiem. W dzieciństwie wykryto u niego szmery w sercu, w związku z czym, mając 14 lat przeszedł operację na otwartym sercu.

W 1992 roku ukończył tę samą szkołę średnią, co Brian Baumgartner - The Westminster Schools, następnie zapisał się do Oberlin College na geologię, jednak w trakcie studiów, po spędzeniu semestru na wymianie studenckiej w nowojorskiej Tisch School of the Arts, zmienił zainteresowania, ostatecznie kończąc studia filmowe.

Przeniósłszy się do Nowego Jorku, zajmował się tam początkowo pisaniem i wykonywaniem skeczy, jednocześnie doskonaląc improwizację w grupie satyrycznej Upright Citizens Brigade. Został przyjęty jako montażysta na staż do Crew Cuts, firmy zajmującej sie postprodukcją filmów. Dzięki podkładaniu głosu w reklamach znalazł agenta. W 2002 roku zgłosił się na przesłuchanie do codziennego telewizyjnego programu Jona Stewarta "The Daily Show", w satyryczny sposób podsumowującego codzienne wiadomości. Pracę tę zakończył w 2006 roku, jednak od czasu do czasu pojawia się tam gościnnie.

Większą popularność przyniosła mu rola Andy'ego Bernarda w komediowym "Biurze", w której mógł wykazać swoje talenty muzyczne (gra na fortepianie i banjo). Przygodę z tym serialem rozpoczął od trzeciego sezonu, jednak jego postać na tyle się spodobała, że stał się podstawą zespołu, występując w tym serialu aż do dziewiątego sezonu (w sumie 152 odcinki). W wywiadach przyznał, że zazdrości swojej postaci pasji i otwartości. Rola ta została doceniona kilkoma nominacjami Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, a w 2008 roku nagrodzona statuetką w kategorii "Najlepszy zespół aktorski w serialu komediowym". W międzyczasie występował gościnnie w serialach telewizyjnych, m.in "Głowie rodziny", "Bogatych bankrutach", czy "Świecie według Mindy"

Na dużym ekranie pojawił się w 2007 roku, były to niewielkie rólki w "Idź twardo: historia Deveya Coxa" i "Evanie Wszechmogącym". Następnie były "Wyznania zakupoholiczki" i "Noc w muzeum 2", jednak to dopiero występ w "Kac Vegas" przyniósł mu międzynarodową sławę. Wcielił się tam w postać dentysty Stu Price'a, jednego z przyjaciół pana młodego, zagubionych w Las Vegas po wieczorze kawalerskim. Był to olbrzymi sukces kasowy na całym świecie - w sumie przyniósł 467 milonów dolarów zysku. Twórcy filmu, postanawiając iść za ciosem, wyprodukowali kontynuację tytułu pt. "Kac Vegas w Bangkoku" (podczas zdjęć do tej produkcji, aktor doznał poważnego zatrucia pokarmowego, zdjęć jednak nie przerwano, ujęcia z z cierpiącym Edem pojawiły się w filmie). Tym razem to dentysta miał wziąć ślub... Za udział w tym sequelu aktor zainkasował 5 mln dolarów. Postać Stu rzecz jasna pojawia się i w "Kac Vegas III", jednak film nie cieszył się już taką popularnością, jak wcześniejsze części.

Aktor otrzymał honorowy doktorat sztuk pięknych uczelni Knox College w stanie Illinois, gdzie w 2013 roku wygłosił mowę inaugurującą rok akademicki. W 2014 roku zaprezentował wykład na Uniwersytecie Cornella w Ithace - alma mater Andy'ego Brennana, postaci, jaką wykreował w "Biurze". W 2015 roku zaś Uniwersytet Virginia w Charlottesville zaproponował mu wygłoszenie mowy kończącej rok i pożegnanie studentów.

Po sukcesie "Kac Vegas" Ed zmienił miejsce zamieszkania, przenosząc się na zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych - do Los Angeles. Zaczął częściej występować w filmach kinowych, m.in. "Cedar Rapids" (główna rola), "Stretch", "W nowym zwierciadle: Wakacje". Często wciela się w postacie, które z początku wydają się ciche i wycofane, których nikt nie podejrzewałby o wewnętrzną siłę, z czasem jednak pokazują one swoje mocne strony.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 24 stycznia 1974

miejsce urodzenia: Atlanta, Georgia, USA

wzrost: 182 cm

Teen Choice
Zdobył Teen Choice, 2 inne nagrody i 7 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Teen Choice Najlepszy filmowy wybuch złości za film Kac Vegas w Bangkoku w roku 2011 Aktor Najlepszy zespół aktorski w serialu komediowym za serial Biuro w roku 2008 wraz z: Leslie David Baker, Creed Bratton, Jenna Fischer, Melora Hardin, Phyllis Smith, Brian Baumgartner, Kate Flannery, Rainn Wilson, Paul Lieberstein, John Krasinski, Mindy Kaling, B.J. Novak, Angela Kinsey, Oscar Nuñez, Steve Carell
Jest absolwentem Oberlin College (Ohio, USA).
W 2013 roku wystąpił w teledysku do utworu "Hopeless Wanderer" zespołu Mumford & Sons. Wcielił się w klawiszowca, Bena Lovetta.
Ma dwójkę starszego rodzeństwa siostrę Susan Carol i brata Johna Paxtona.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych