Ed Helms 

Edward Parker Helms

7,8
16 418 ocen gry aktorskiej
Ed Helms
Aktor i komik Ed Helms urodził się w 1974 roku w Atlancie jako najmłodszy z trójki rodzeństwa. Jego matka, Pamela Ann Parker, pracowała w szkolnej administracji, ojciec był prawnikiem. W dzieciństwie wykryto u niego szmery w sercu, w związku z czym, mając 14 lat przeszedł operację na otwartym sercu.

W 1992 roku ukończył tę samą szkołę średnią, co Brian Baumgartner - The Westminster Schools, następnie zapisał się do Oberlin College na geologię, jednak w trakcie studiów, po spędzeniu semestru na wymianie studenckiej w nowojorskiej Tisch School of the Arts, zmienił zainteresowania, ostatecznie kończąc studia filmowe.

Przeniósłszy się do Nowego Jorku, zajmował się tam początkowo pisaniem i wykonywaniem skeczy, jednocześnie doskonaląc improwizację w grupie satyrycznej Upright Citizens Brigade. Został przyjęty jako montażysta na staż do Crew Cuts, firmy zajmującej sie postprodukcją filmów. Dzięki podkładaniu głosu w reklamach znalazł agenta. W 2002 roku zgłosił się na przesłuchanie do codziennego telewizyjnego programu Jona Stewarta "The Daily Show", w satyryczny sposób podsumowującego codzienne wiadomości. Pracę tę zakończył w 2006 roku, jednak od czasu do czasu pojawia się tam gościnnie.

Większą popularność przyniosła mu rola Andy'ego Bernarda w komediowym "Biurze", w której mógł wykazać swoje talenty muzyczne (gra na fortepianie i banjo). Przygodę z tym serialem rozpoczął od trzeciego sezonu, jednak jego postać na tyle się spodobała, że stał się podstawą zespołu, występując w tym serialu aż do dziewiątego sezonu (w sumie 152 odcinki). W wywiadach przyznał, że zazdrości swojej postaci pasji i otwartości. Rola ta została doceniona kilkoma nominacjami Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, a w 2008 roku nagrodzona statuetką w kategorii "Najlepszy zespół aktorski w serialu komediowym". W międzyczasie występował gościnnie w serialach telewizyjnych, m.in "Głowie rodziny", "Bogatych bankrutach", czy "Świecie według Mindy"

Na dużym ekranie pojawił się w 2007 roku, były to niewielkie rólki w "Idź twardo: historia Deveya Coxa" i "Evanie Wszechmogącym". Następnie były "Wyznania zakupoholiczki" i "Noc w muzeum 2", jednak to dopiero występ w "Kac Vegas" przyniósł mu międzynarodową sławę. Wcielił się tam w postać dentysty Stu Price'a, jednego z przyjaciół pana młodego, zagubionych w Las Vegas po wieczorze kawalerskim. Był to olbrzymi sukces kasowy na całym świecie - w sumie przyniósł 467 milonów dolarów zysku. Twórcy filmu, postanawiając iść za ciosem, wyprodukowali kontynuację tytułu pt. "Kac Vegas w Bangkoku" (podczas zdjęć do tej produkcji, aktor doznał poważnego zatrucia pokarmowego, zdjęć jednak nie przerwano, ujęcia z z cierpiącym Edem pojawiły się w filmie). Tym razem to dentysta miał wziąć ślub... Za udział w tym sequelu aktor zainkasował 5 mln dolarów. Postać Stu rzecz jasna pojawia się i w "Kac Vegas III", jednak film nie cieszył się już taką popularnością, jak wcześniejsze części.

Aktor otrzymał honorowy doktorat sztuk pięknych uczelni Knox College w stanie Illinois, gdzie w 2013 roku wygłosił mowę inaugurującą rok akademicki. W 2014 roku zaprezentował wykład na Uniwersytecie Cornella w Ithace - alma mater Andy'ego Brennana, postaci, jaką wykreował w "Biurze". W 2015 roku zaś Uniwersytet Virginia w Charlottesville zaproponował mu wygłoszenie mowy kończącej rok i pożegnanie studentów.

Po sukcesie "Kac Vegas" Ed zmienił miejsce zamieszkania, przenosząc się na zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych - do Los Angeles. Zaczął częściej występować w filmach kinowych, m.in. "Cedar Rapids" (główna rola), "Stretch", "W nowym zwierciadle: Wakacje". Często wciela się w postacie, które z początku wydają się ciche i wycofane, których nikt nie podejrzewałby o wewnętrzną siłę, z czasem jednak pokazują one swoje mocne strony.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 24 stycznia 1974

miejsce urodzenia: Atlanta, Georgia, USA

wzrost: 182 cm

Teen Choice
Zdobył Teen Choice, inną nagrodę oraz 7 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Jest absolwentem Oberlin College (Ohio, USA).
W 2013 roku wystąpił w teledysku do utworu "Hopeless Wanderer" zespołu Mumford & Sons. Wcielił się w klawiszowca, Bena Lovetta.
Ma dwójkę starszego rodzeństwa siostrę Susan Carol i brata Johna Paxtona.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych