film

Gliniarz z Beverly Hills

Beverly Hills Cop
1984
1 godz. 45 min.
7,3 81 533
oceny
7,3 10 1 81533
7,3 13
ocen krytyków
Policjant Axel Foley rozpoczyna śledztwo na własną rękę, gdy zostaje zabity jego przyjaciel. więcej mniej
Gliniarz z Beverly Hills zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Kryształowa Statuetka
Film zdobył nagrodę Kryształowa Statuetka, 3 inne nagrody oraz 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Na skróty
Gliniarz z Beverly Hills
W dzisiejszym odcinku przypominamy klasykę komedii kryminalnych i najsłynniejszy film z Eddiem Murphym – "Gliniarza z Beverly Hills". 2013-07-01T09:50:24 PT3M43S https://fwcdn.pl/webv/11/94/31194/beverly_zaslepka_naglownewideo.31194.4.jpg https://fwcdn.pl/video/na_skroty/gliniarz_z_beverly_popr.vp9.480p.webm

Foley (Eddie Murphy) to przebiegły i błyskotliwy policjant z ulic Detroit, który bez skrupułów wkracza w luksusowy świat Beverly Hills, byle tylko dorwać mordercę. Przed jego sprytem, niekonwencjonalnymi metodami i zabójczym poczuciem humoru nie obroni się nawet międzynarodowa siatka przemytników narkotyków!

boxoffice
$316 360 478 na świecie
$234 760 478 w USA
$81 600 000 poza USA
budżet
$14 000 000
na podstawie
Danilo Bach (materiały do scenariusza, historia) /
studio
Paramount Pictures (przedstawia) / Don Simpson/Jerry Bruckheimer Films (produkcja) / Eddie Murphy Productions (współudział)
tytuł oryg.
Beverly Hills Cop
inne tytuły
Beverly Drive (tytuł roboczy) USA
więcej
Pierwotnymi kandydatami do roli Axela Foleya byli Mickey Rourke oraz Sylvester Stallone. Rourke opuścił jednak projekt na rzecz filmu "Papież z Greenwich Village", gdyż przygotowania trwały dłużej niż oczekiwano. Z kolei Stallone wycofał się 2 tygodnie przed rozpoczęciem zdjęć, ponieważ studio Paramount uznało jego scenariuszowe przeróbki za zbyt drogie do wyprodukowania. Część swych pomysłów do "Gliniarza z Beverly Hills" użył przy kręceniu "Cobry". Pod uwagę byli brani również Jeff Bridges, James Caan, Billy CrystalRobert De NiroHarrison FordRichard Gere, Mel Gibson, Gregory Hines, Michael Keaton, Nick Nolte, Al Pacino, Richard PryorDennis Quaid, Kurt RussellArnold SchwarzeneggerJohn TravoltaRobin Williams i Bruce Willis. 2 dni po odejściu Stallone'a przekonano Eddiego Murphy'ego, aby go zastąpił - obiecując również dodatkowe przeróbki w scenariuszu.
Don Simpson i Jerry Bruckheimer reżyserię zaoferowali wpierw Martinowi Scorsese, jednak ten uznał, że koncepcja filmu jest zbyt podobna do "Blefu Coogana" i odmówił. David Cronenberg również odrzucił propozycję. Następnie próbowali zatrudnić Martina Bresta. Brest, którego zwolniono chwilę wcześniej z powodu różnic twórczych z "Gier wojennych", początkowo również nie chciał się zgodzić, ale po wielokrotnych namowach w końcu przyjął ofertę.
W scenie, w której Eddie Murphy rzuca bandytą o stół widać, że to jednak nie on, a kaskader.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych