Eleanor ParkerI

Eleanor Jean Parker

7,7
592 oceny gry aktorskiej
czterokrotnie zamężna: 1. Fred Losee (21.03.1943 - 05.12.1944, rozwód); 2. Bert E. Friedlob (05.01.1946 - 10.11.1953, rozwód), 3 dzieci: Susan Eleanor (ur. 07.03.1948), Sharon Anne (ur. 18.04.1950), Richard Parker (08.10.1952); 3. Paul Clemens (25.11.1954 - 09.03.1965, rozwód), syn Paul (ur. 07.01.1958); 4. Raymond Hirsch (17.04.1966 - 14.09.2001, jego śmierć)
Eleanor Parker to aktorka amerykańska, która występowała zarówno w kinie, jak i w telewizji. Na świat przyszła 26 czerwca 1922 roku w Cedarville (Ohio, USA) jako Eleanor Jean Parker. Kontrakt z wytwórnią Warner Bros. podpisała mając zaledwie 19 lat. Zadebiutowała rólką w filmie Raoula Walsha "Umarli w butach" z Olivią de Havilland i Errolem Flynnem, ale nie możemy jej w nim podziwiać, gdyż sceny z udziałem Eleanor zostały wycięte w montażowni.

Do 1946 roku pojawiła się w głównych rolach w "Pomiędzy dwoma światami", "Hollywood Canteen", "Dumie marynarki", a także remake'u filmu, który w 1934 roku uczynił gwiazdę z Bette Davis - "W niewoli uczuć". W 1950 na ekrany kin wszedł dramat "Uwięziona" z pierwszą docenioną rolą Eleanor. Za swoją kreację otrzymała nominację do Oscara oraz Puchar Volpi dla najlepszej aktorki na festiwalu w Wenecji. Rok później nagrodzono ją drugą nominacją, tym razem za rolę żony Kirka Douglasa w "Opowieściach o detektywie". Ostatnią z trzech nominacji, także uwieńczoną niepowodzeniem, przyznano jej za rolę Marjorie Lawrence w biograficznym filmie "Przerwana melodia" z 1955 roku. Wielu uważa, że należała jej się też czwarta nominacja za "Nagą dżunglę".

W 1956 roku 33-letnia Eleanor zagrała główną rolę kobiecą w "Królu i czterech damach", komedii-westernie, wyreżyserowanej przez Raoula Walsha, u którego debiutowała kilkanaście lat wcześniej. Partnerowała starzejącemu się królowi Hollywood, Clarkowi Gable. Rok 1957 przyniósł Eleanor kolejną główną rolę w ekranizacji powieści W. Somerseta Maughama. Tym razem był to remake filmu "Malowana zasłona" z Gretą Garbo z lat 30. Obraz nazywał się "Siódmy grzech" (w 2006 roku na ekrany kin weszła kolejna adaptacja powieści Maughama, "Malowany welon" z Edwardem Nortonem i Naomi Watts w rolach głównych). W 1960 roku Eleanor wystąpiła w dramacie Vincente Minnelliego, "Dom od wzgórza". Zagrała tam cierpiącą żonę Roberta Mitchuma, notorycznego kobieciarza. W filmie wystąpili też młodzi aktorzy - George Hamilton i George Peppard. Produkcję nominowano do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes.

Za najbardziej znaną rolę Eleanor uchodzi postać baronowej Elsy Schraeder, wykreowana w "Dźwiękach muzyki" z 1965 roku. W czasach tak zwanej złotej ery Hollywood Eleanor Parker była prawdziwą gwiazdą. Mimo licznych, godnych zapamiętania ról i trzech nominacji do Oscara, aktorka nie należy do najbardziej znanych dziś legend kina. Parker udowodniła, że potrafi zagrać różnorodne postaci, m.in. emanującą seksem wdowę uzależnioną od alkoholu w "Strzale ostrzegawczym". Mimo to pojawiała się później w rolach drugoplanowych. Eleanor zagrała w serialu, a także w kilku filmach telewizyjnych. Występowała też na scenie, m.in. w musicalu "Applause".

Prywatnie Eleanor czterokrotnie stawała na ślubnym kobiercu. Z drugiego, trwającego 7 lat małżeństwa, ma troje dzieci: dwie córki, Susan i Sharon, a także syna Richarda. Trzeciego męża, artystę Paula Clemensa, poznała dzięki Williamowi Holdenowi. Małżeństwo zaowocowało synem Paulem, który dziś jest aktorem. Mimo to w marcu 1965 roku Eleanor rozwiodła się po raz trzeci. Już rok później poślubiła biznesmena, Raymonda Hirscha, z którym była do jego śmierci w 2001 roku. Aktorka zmarła na zapalenie płuc w 2013 roku w wieku 91 lat.

Ile lat miała Eleanor Parker?

Odeszła od nas w wieku 91 lat.

Kiedy urodziła się Eleanor Parker?

Urodziła się 26 czerwca 1922

Ile wzrostu miała Eleanor Parker?

Miała 168 cm wzrostu.

Gdzie urodziła się Eleanor Parker?

Cedarville, USA

W ilu filmach zagrała Eleanor Parker?

Zagrała w 56 filmach. Sprawdź w jakich tutaj.

W ilu serialach zagrała Eleanor Parker?

Zagrała w 2 serialach. Sprawdź w jakich tutaj.

Jaka jest najwyżej oceniana rola Eleanor Parker?

Mary McLeod w filmie Opowieści o detektywie.

Czy Eleanor Parker dostała Oscara?

Nie otrzymała Oscara.

Ile Eleanor Parker zdobyła nagród i nominacji?

Zdobyła 1 nagrodę oraz 5 nominacji. Sprawdź je wszystkie tutaj.