Elliott Gould I

Elliott Goldstein

7,3
5 578 ocen gry aktorskiej
Elliott Gould I
Elliott Gould (ur. 29 sierpnia 1938 r.) jest nominowanym do Oscara amerykańskim aktorem. Najbardziej znany jest z produkcji z lat 70-tych, gdyż wystąpił wtedy w wielu kasowych przebojach Hollywood.

Naprawdę nazywa się Elliott Goldstein. Urodził się na nowojorskim Brooklynie. Jesy synem żydowskich imigrantów ze Wschodniej Europy. Jego matka, Lucille, sprzedawała kwiaty do sklepów, a ojciec, Bernard Goldstein, pracował w przemyśle garderobianym. Skończył Professional Children's School.

Gould jest jednym z najbardziej znanych amerykańskich aktorów lat 70-tych, głównie za sprawą roli Trappera Johna w filmie Roberta Altmana, pt. "MASH". Inne znaczące role to te w takich filmach jak: "Bob i Carol i Ted i Alice" (nominacja do Oscara), "O jeden most za daleko", "Koziorożec jeden", "Dama zniknęła. Gould współpracował z takimi sławami jak Humphrey Bogart i Robert Mitchum, kiedy wcielił się w postać detektywa Philipa Marlowe w kolejnym filmie Altmana pt. "Długie pożegnanie". Sześć razy prowadził program "Saturday Night Live", pojawił się także w jego 16 serii (1990-1991), w epizodzie prowadzonym przez Toma Hanksa. W 1980 roku, Gould wystąpił także w dwóch filmach Disney'a, "Ostatni lot arki Noego" oraz "Diabeł i Pan Devlin" z Billem Cosby'm.

Gould znany jest także z wielu ról na Broadway'u m.in. w takich sztukach jak 'Irma La Douce', 'Say', 'Darling, I Can Get It for You Wholesale' (podczas pracy przy tej sztuce poznał swoją przyszłą żonę, Barbrę Streisand), 'Drat! The Cat!' czy 'Little Murders'.

W późnych latach 70-tych jego kariera trochę zwolniła, jednak nadal grywał charakterystyczne role w filmach i serialach. Wystąpił w sitcomie "E/R", a także pojawił się gościnnie w kultowym serialu "Przyjaciele".

Aktor ponownie zwrócił na siebie uwagę krytyków rolą w filmie Warrena Beatty'a "Bugsy". W konsekwencji wystąpił w głośnym filmie "Więzień nienawiści" jako chłopak matki bohatera odgrywanego przez Edwarda Norton'a. Zagrał także w popularnej sadze filmów o Oceanie.

Goulda można obecnie zobaczyć w reklamach Save Ellis Island, a także w radiowych reklamówkach Gordon Flesch Company.

Gould był żonaty aż trzykrotnie, dwa razy z tą samą osobą. Jego pierwszą żoną była piosenkarka Barbra Streisand (od 21 marca 1963 roku do 9 lipca 1971 roku), z którą ma syna, także aktora, Jasona. Potem Elliott poślubił Jennifer Bogart (pierwszy ślub odbył się 8 grudnia 1973, a rozwód w 1976 roku, para ponownie pobrała się 9 czerwca 1978 roku, by rok później ogłosić separację). Ma z nią dwójkę dzieci.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 sierpnia 1938

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 191 cm

trzykrotnie żonaty: 1. Barbra Streisand (16.09.1963 - 11.07.1971, rozwód), syn Jason (ur. 29.12.1966); 2. i 3. Jennifer Bogart (08.12.1973 - 05.10.1975, rozwód) i (09.06.1978 - 05.09.1989, rozwód), 2 dzieci: Samuel (ur. 09.01.1973) i córka Molly
Robert Altman, reżyser filmu "MASH", chciał by Elliott wcielił się w postać Duke'a Forresta. Ten jednak wolał zagrać Trappera Johna, a Duke'a Forresta zagrał ostatecznie Tom Skerritt.
Miał zagrać główną rolę w adaptacji opowiadania Hermana Raucher'a "Przelotne spojrzenie tygrysa", jednak pewnego dnia zszedł z planu filmowego z do dziś niejasnych powodów. Potem projektem zainteresował się reżyser Peter Bogdanovich, który w głównej roli w filmie "No i co, doktorku?" obsadził byłą żonę aktora, Barbarę Streisand.
Był brany pod uwagę do roli w filmie na podstawie książki Dr. Davida Reuben'a pt. "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać", jednak aktor ostatecznie się wycofał. Film został nakręcony przez Woody'ego Allen'a w 1972 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

No i trudno zapomnieć jego twarz, albo z kimś pomylić:)

normalnie go uwielbiam :D jak go widzę na ekranie, to gęba mi się cieszy ;) Nie będę
oryginalna, kojarzę go z Friends, ale chyba zainteresuję się jego filmografią! :D
Nieziemsko sympatyczny! I niebrzydki wcale... mi się nawet podoba

tylko jako tate moniki i rossa .niezły tam był:)

Grał w tym serialu, proszę dopiszcie ten tytuł do listy Elliota Goulda

Elliot Gould wcielił się także w rolę Leo Hirscha - ojca fałszerza a potem czyściciela miejsc zbrodni w serialu Hawaii 5.0 (sezon 6 epizod 23)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones