Federico Fellini 

8,4
2 175 ocen pracy reżysera
Federico Fellini
Jego życiem rządziły dwie rzeczy: kobiety, które jednocześnie pociągały go i odstraszały, i Włochy, zdominowane przez Mussoliniego i Papieża Piusa XII. Życie i sny stanowiły podstawę jego twórczości. Bardzo przywiązany do swojego rodzinnego miasta i rodziców, także często portretował ich w swoich filmach.
Zainspirowany postaciami dziennikarzy z amerykańskich filmów, sam spróbował szczęścia jako redaktor, ciesząc się dużą popularnością jako karykaturzysta i autor ciętych artykułów. Część z nich stała się nawet podstawą radiowego serialu, w którym grała jego przyszła żona, aktorka Giulietta Masina. Z tekstów dziennikarskich przerzucił się na scenariusze, pierwszym była "Paisa", na której podstawie w 1946 roku nakręcił film Rossellini. Od tej pory Fellini był stale blisko powstających we Włoszech filmów, by w końcu kilka lat później jako dwudziestokilkulatek zadebiutować jako reżyser i zyskać miejsce wśród największych z wielkich kina.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 20 stycznia 1920

data śmierci: 31 października 1993

miejsce urodzenia: Rimini, Włochy

wzrost: 183 cm

Oscar Specjalny
Zdobył Oscar Specjalny, 16 innych nagród oraz 28 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona <a href=http://filmweb.pl/Person?id=31482>Giulietta Masina</a> (od 30.10.1943 do jego śmierci), syn Pier Federico (ur. 22.03.1945)
Pracował jako klaun w cyrku.
Jeden z jego niedokończonych projektów filmowych, "The Journey of G. Mastorna" z 1966 roku, został zaadaptowany przez Milo Manarę na powieść obrazkową w 1990 r.
Zainspirował album Fisha (byłego wokalisty Marillion) "Fellini Days" wydany w 2001 roku, w którym wykorzystane zostały sample jego głosu.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych