Franco Nero 

Francesco Sparanero

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":2837,"rate":7.4261543884384915,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":50,"rate":7.18,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":3,"rate":9,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":2,"rate":7,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,4
2 837 ocen gry aktorskiej
Franco Nero
Włoch Franco Nero już jako 7-letni chłopiec występował w amatorskich sztukach teatralnych wystawianych przez księdza miejscowej parafii na przedmieściach Parmy. Mając lat 14 wiedział dokładnie, że będzie aktorem. Na początku organizował przedstawienia szkolne grając w nich główne role. Już wkrótce przekonał się, że aktorstwo to dziedzina sztuki, która nie od razu przynosi sławę i wielkie pieniądze. W tej sytuacji zdecydował się podjąć studia ekonomiczne na uniwersytecie w Mediolanie. Okazjonalnie występował wówczas w nocnych klubach mając wciąż nadzieję na przełom w artystycznej karierze.

W 1963 roku poznał w Rzymie amerykańskiego reżysera Johna Hustona, który poparł go w jego ambicjach i dążeniach, pomagając też w zdobyciu ról w filmach "La Celestina P... R..." Carla Lizzaniego i "Biblia" Hustona, gdzie zagrał Abla. Western o samotnym mścicielu "Django"  uczynił go sławnym z dnia na dzień. Uwagę na przybysza z Włoch zwrócili hollywoodzcy twórcy angażując go m.in. do musicalu "Wieki ciemne". W tym samym czasie Franco zaprzyjaźnił się ze swoją filmową partnerką Vanessą Redgrave, a owocem ich związku jest syn aktora, Carlo Gabriel. Jeżeli chodzi o karierę aktorską - to z powodzeniem występuje w różnego rodzaju produkcjach do dnia dzisiejszego. Współpracował z tak wybitnymi twórcami kina światowego jak - Louis BunuelClaude Chabrol czy Rainer Werner Fassbinder, ale przede wszystkim kojarzony jest z repertuarem rozrywkowym. Nakręcił niezliczoną ilość westernów, horrorów, filmów przygodowych i sensacyjnych.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 23 listopada 1941

miejsce urodzenia: San Prospero, Włochy

wzrost: 188 cm

David di Donatello
Zdobył David di Donatello , 1 inna nagroda i 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Vanessa Redgrave (od 31.12.2006), syn Carlo Gabriel (ur. 16.09.1969)
Był członkiem jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian w 1977 roku.
Początkowo to on miał zagrać tytułową rolę w filmie "Człowiek zwany Ciszą", jednak w tym czasie był zajęty innym projektem. Angaż otrzymał Jean-Louis Trintignant.
Brano go pod uwagę do roli Virgila "Turka" Sollozzo w filmie "Ojciec chrzestny". Angaż otrzymał Al Lettieri.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych