Gabriela Kownacka 

Gabriela Anna Kwasz

8,1
8 111 ocen gry aktorskiej
Gabriela Kownacka
Gabriela Kownacka urodziła się 25 maja 1952 roku we Wrocławiu. Od początku swojej kariery aktorskiej miała świetne notowania u krytyków i publiczności. Na wielkim ekranie zadebiutowała rolą Zosi w "Weselu" Andrzeja Wajdy, a była wtedy świeżo upieczoną studentką warszawskiej PWST. Dwa lata po ukończeniu szkoły (1975 rok) otrzymała nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w dwóch widowiskach telewizyjnych oraz w filmie "Trędowata". Była laureatką wielu innych nagród, jej ważne role to m.in. Anita "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ Króla Kasiarzy", czy Dorota w serialu "Matki, żony i kochanki"  jednak największą popularność przyniosła jej rola Anki w serialu komediowym "Rodzina zastępcza". W latach 2004 - 2005 jej postać nagle wyjechała na staż do Niemiec. Mało kto wiedział, że aktorka walczyła z chorobą nowotworową. Początkowo próbowała łączyć chemioterapię z praca na planie, szczuplała, "nikła w oczach", w końcu zdecydowała się na przerwę. W lutym 2005 roku wróciła do pracy. W trudnych chwilach wspierał ją syn Franciszek. 2 lipca 2006 roku widzieliśmy ją w świetnej kondycji odciskającą dłoń na Promenadzie Gwiazd na wyspie Ołowiance w Gdańsku. Wszyscy odetchnęli z ulgą. Choroba jednak powróciła na przełomie maja i czerwca 2008 roku. Gabriela Kownacka zmarła 30 listopada 2010 roku po sześciu latach walki z rakiem.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 25 maja 1952

data śmierci: 30 listopada 2010

miejsce urodzenia: Wrocław, Polska

mąż Waldemar Kownacki (1975-1985; rozwód), syn Franciszek (ur. 1983)
W 1975 roku ukończyła studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej (obecnie Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza) w Warszawie (Polska).
W 2005 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
Zmarła w Warszawie (Polska) z powodu przerzutów do mózgu spowodowanych rakiem piersi. Pochowano ją na tamtejszym cmentarzu ewangelicko - augsburskim.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych