Film

1976 1 godz. 35 min.
7,1 19 673
oceny
7,1 10 19673
3 378
chce zobaczyć
{"rate":5.0,"count":2}
{"id":"11191","linkUrl":"/film/Tr%C4%99dowata-1976-11191","alt":"Trędowata","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/11/91/11191/7057344.2.jpg"}
Guwernantka zakochuje się w młodym ordynacie. Przeszkodą dla związku są uprzedzenia i plany jego rodziny. Więcej Mniej
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Stefania Rudecka jest guwernantką i panną do towarzystwa w rodzinie Michorowskich. Pewnego dnia poznaje młodego ordynata. zakochują się w sobie bez pamięci, jednak na przeszkodzie ich szczęścia stoją uprzedzenia i plany rodziny ordynata.

na podstawie
Helena Mniszek "Trędowata" (powieść)
studio
Zespół Filmowy "Silesia"
data produkcji
1976
tytuł oryg.
Trędowata
inne tytuły
Autorem pierwszej wersji scenariusza był Stanisław Dygat. Z powodu zmian dokonanych w scenopisie przez reżysera Jerzego Hoffmana, Dygat zażądał wycofania swojego nazwiska z czołówki filmu, a także zrzekł się tantiem i wszelkich innych korzyści finansowych.
Film nakręcono w Łańcucie, Rzeszowie, Książu i Wałbrzychu (Polska).
Zdjęcia do filmu rozpoczęto z kilkutygodniowym opóźnieniem, gdyż Elżbieta Starostecka przeszła dłutowanie zębów i filmowcy musieli poczekać, aż opuchlizna zejdzie z jej twarzy.
W wieku dwudziestu kilku lat mam jakieś pojęcie o polskim kinie lat 70. i 80. To moje pojęcie jest na tyle skonkretyzowane, że z pełną świadomością mogę powiedzieć, że ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 63%
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • 10/10 "Trędowata" to obok "Znachora" ikona 1 listopada Telewizji Publicznej.

  poland7 ocenił(a) film na 10

  Tradycji stało się zadość, Dzień Wszystkich Świętych 2014 i "Trędowata" zagościła w TVP. Film który można określić jednym i niezmiernie trafnym słowem: poezja. Począwszy od muzyki, przez stroje, cały klimat i opowiedzianą historię. Himalaje ... więcej

 • Nie mogę spokojnie oglądać tego filmu.

  exley

  Odzywają się we mnie mordercze instynkty. Wystrzelałabym to popieprzone towarzystwo. Tylko Rita była coś warta. Biedna Stefcia, nie miała dość siły by się przeciwstawić tej bandzie pasożytów i niedouków.

 • Główna bohaterka

  JadziaSmosarska ocenił(a) film na 10

  Odtwórczyni roli guwernantki świetnie pasowała do tej roli. Jej uroda - nazwałabym porcelanową, jak laleczka. Idealnie nadała się do tego filmu.

 • Teleszyński ..

  Jakubosz ocenił(a) film na 9

  Doceniam film za całokształt , niby banalne romansidło ,ale urzeka i jeszcze raz urzeka.;) Piękny krajobraz , wspaniała muzyka i jak dla mnie jedna z najlepszych ról Teleszyńskiego . Jego barwa głosu , ciepłe oczy oraz wąsik sprawiają ,ze nie sposób nie zakochać się w Michorowskim ;)

 • uwielbiam rolę Kownackiej

  sylwiab1989 ocenił(a) film na 4

  te jej na półprzymknięte powieki dopełniają jej charakteru. Nie poznałam jej w ogóle! A film przynudnawy, koniec sugeruje zupełnie co innego niż książka, wiele z niej wcale nie zostało zaczerpnięte, oprócz głównego wątku - zakazana miłość, sprzeciw rodziny - ale w lekturze jest to zupełnie ... więcej