Ian Kevin Curtis

[{"id":4,"name":"music","above5p":true,"career":{"name":"kompozytor"},"ranking":{"name":"Muzyki","link":"/person/ajax/roles/273697/4","url":"/ranking/person/music"},"rating":{"count":2,"rate":9,"desc":"oceny"}}]
9,0
2 oceny muzyki
Ian Curtis I

Urodził się 15 lipca 1956 roku w Manchesterze. Angielski muzyk, poeta, autor tekstów oraz wokalista postpunkowego zespołu Joy Division.
Pochodził z biednej, robotniczej rodziny. Podobnie, jak wielu jego rówieśników, zamieszkujących Manchester i okolice, skazany został na życie w marazmie w postindustrialnym świecie, betonowej dżungli miasta. Co z pewnością odróżniało go od jego rówieśników, to ogromna wrażliwość i niezwykły talent poetycki. Ian wiódł bardzo pospolity żywot. Zaraz po ukończeniu szkoły został pracownikiem socjalnym. W wieku 19 lat ożenił się z Deborah Woodruff, z która spłodził córkę Natalie.
4 czerwca 1976 roku po koncercie zespołu Sex Pistols  Bernard Sumner, Peter Hook oraz Ian zainspirowani magią i energią tego zespołu, postanowili zacząć nagrywać swój materiał. Jako artysta wypracował charakterystyczną manierę wokalną i niesamowite zachowania sceniczne. Jego karierę złamały postępująca epilepsja oraz niekończące się załamania nerwowe. Znakiem rozpoznawczym Joy Division był bardzo znaczący udział gitary basowej w każdym z utworów. Przez to brzmienie Joy Division, połączone tekstami Curtisa było niezwykle niepokojące i mroczne.

Ian Curtis powiesił się na sznurze do bielizny 18 maja 1980 r. w domu swojej żony w Macclesfield. Najprawdopodobniej przed śmiercią obejrzał film Wernera HerzogaStroszek” a także słuchał płyty Iggy’ego Popa „Idiot”.

Joy Division zakończyli działalność zespołu. Pozostali muzycy założyli zespół New Order, który stał się ikoną muzyki lat 80 i 90 ubiegłego stulecia. W latach 90 Deborah Curtis napisała książkę „Przejmujący z oddali”, która jest obrazem życia u boku Iana Curtisa. W roku 2007 Anton Corbijn nakręcił film „Control” o życiu Iana oraz Joy Division.

Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 15 lipca 1956

data śmierci: 18 maja 1980

miejsce urodzenia: Manchester, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 185 cm

żona Deborah Curtis (od 23.08.1975 do jego śmierci), córka Natalie (ur. 16.04.1979)
Był założycielem i liderem kultowej formacji - Joy Division, na gruzach której powstał New Order.
Chorował na epilepsję i ciągle powracające stany depresyjne.
Popełnił samobójstwo wieszając się na sznurze od suszarki w kuchni.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Niesamowite że w wieku 19 lat wzwyż można mieć taki głos pełen refleksji, powagi, chłodu i cierpienia.

  3
  • Existence - well what does it matter I exist on the best terms I can The past is now part of my future The present is well out of hand.... Tak samo dziś czuję... Sam, bez kogokolwiek, bo chyba w życiu wybrałem źle... Albo nie wybrałem. Sam nie wiem... Uwielbiam ten tekst: A change of speed, ... więcej

   1
   • Nie ma i nie było drugiego takiego głosu w dziejach rocka... Smutek, rezygnacja.... ten zimny chłód, beznamiętność...

   • Kto do cholery wstawił tu zjęcie Sama Rileya zamiast Curtisa?!

    5
    1
    • W historii jego życia jest coś niezwykłego. Nie umiem tego wyjaśnić, ale im więcej o nim czytam tym bardziej odczuwał dziwny rodzaj niepokoju. Ten niepokój jest taki..niezbędny. Czuje jakby coś wypełniało moją pustke...