[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/7473/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":217,"rate":6.71889400921659,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/7473/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":2,"rate":6,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktorka dubbingowa"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/7473/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":1,"rate":10,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}}]
6,7
217 ocen gry aktorskiej
Iben Hjejle
Iben Hjejle jest duńską aktorką, urodzoną w 1971 r. w Kopenhadze. Stała się rozpoznawalna na całym świecie po rolach w "Mifune" Sørena Kragha-Jacobsena, filmu zrealizowanego według postanowień manifestu Dogma 95, oraz "Przebojach i podbojach" Stephena Frearsa, adaptacji powieści Nicka Hornby'ego.

Hjejle, która jako nastolatka spędziła rok na wymianie w amerykańskim Bostonie, studiowała aktorstwo w The National Theatre School of Denmark. Została odkryta przez Nielsa Ardena Opleva, który obsadził ją w krótkometrażowym "Nøgen", a następnie w "Portland". Trzy lata później Hjejle zyskała uznanie krytyków za rolę w "Mifune", gdzie zagrała prostytutkę, która uciekając od swojej przeszłości zatrudnia się jako pomoc domowa. Za tę rolę aktorka zdobyła Nagrodę Specjalną Jury Festiwalu Filmowego w Berlinie. Będąc pod wrażeniem talentu Hjejle, reżyser Stephen Frears obsadził ją w "Przebojach i podbojach", jej pierwszym anglojęzycznym filmie, gdzie partnerowała Johnowi Cusackowi. Rola Laury została ciepło przyjęta, tak jak i cały film. Wraz z rozwojem jej międzynarodowej kariery, Hjejle nadal występuje w duńskiej telewizji, jest także członkiem Ostre Gasvaerk Theatre w Kopenhadze. Ma syna Williama z małżeństwa z Emilem de Waalem; obecnie jest związana z duńskim komikiem Casperem Christensenem.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 marca 1971

miejsce urodzenia: Kopenhaga, Dania

wzrost: 171 cm

mąż Emil de Waal (31.08.1996 - 1999, rozwód), syn William
Zaproponowano jej możliwość wzięcia udziału w przesłuchaniu do filmu "Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia". Aktorka odmówiła, gdyż nie chciała rozstawać się z rodziną na dłuższy okres.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych