Irene Papas 

Eiríni Lelékou

7,8
990 ocen gry aktorskiej
Irene Papas
Wyróżniono ją tytułem "Kobieta Europy" (2002), przyznawanym kobietom, które wnoszą wielki wkład w kulturę europejską. Odbierając wyróznienie, zaśpiewała ludową piosenkę grecką.

Nie jest jednak kojarzona z greckim folklorem, ale z dziedzictwem Grecji Starożytnej - to ona zagrała w najlepszych, jakie powstały, adaptacjach wielkich tragedii antycznych: Ifigenii, Elektrze, Trojankach. Te trzy były zreszta dziełem Michaela Cacoyannisa - urodzonego na Cyprze tego samego reżysera, w którego Greku Zorbie zagrała zabitą przez społeczność wioski wdowę. Trudno po tym filmie zapomnieć jej twarz. Z innych ważnych filmów, w których wystąpiła, warto jeszcze wymienić takie tytuły jak: "Działa Nawarony" [61] Jacka Lee Thompsona, "Kazdemu swoje" [67] Elio Petriego, "Z" [69] Costy-Gavrasa, "Le faro da padre" [74] Alberto Lattuady, "Chrystus zatrzymał się w Eboli" [79] Francesco Rosiego, "Eréndira" [83] Ruya Guerry i "Wyspa" [89] Paula Coxa.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

data urodzenia: 3 września 1926

data śmierci: 14 września 2022

miejsce urodzenia: Chiliomodi, Grecja

wzrost: 178 cm

dwukrotnie zamężna: 1. Alkis Papas (1947 - 1951, rozwód); 2. José Kohn (1957 - 1957, anulowano)
W 2002 roku została nazwana "kobietą Europy". Tytuł ten przyznaje się kobietom, które dużo zaoferowały cywilizacji europejskiej. Podczas swej mowy aktorka zaśpiewała grecką piosenkę ludową.
W 1987 roku była przewodniczącą jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji.
Harry Saltzman sugerował ją do roli Irmy Bunt w filmie "W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości", ale Peter R. Hunt uznał, że jest ona "zbyt miła" aby grać pomocnicę Blofelda. Angaż dostała Ilse Steppat.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

"Ilektra" nie zapomnę...

Dowiedziałem się o Jej odejściu z m-ka Kino/w innych mediach nie znalazłem żadnej notki!!A odeszła mniej więcej w tym samym czasie z Vangelisem,z którym współpracowała!!Wybitna osobowość,niestety w Polsce niezbyt znana!!

że również wspaniale śpiewała. A efekty jej współpracy z Vangelisem można podziwiać na YT

https://www.youtube.com/watch?v=luY5U4zvKZ8

https://www.youtube.com/watch?v=qrewgxPLdzE

Patrząc na indeks filmów warto uchylić czoła tej aktorce,szkoda,że u nas praktycznie jest nieznana jako osobowość filmowa,a szkoda.

Zdziwiłem się, że brzydką, wąsatą babę w 'Działach Navarony' i atrakcyjną wdówkę w późniejszym 'Greku Zorbie' grała ta sama aktorka!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones