Iwan Rheon 

8,6
11 783 oceny gry aktorskiej
Iwan Rheon
Iwan Rheon to walijski aktor, wokalista i muzyk. Urodził się 13 maja 1985 roku w Carmarthen, stolicy hrabstwa Carmarthenshire. W wieku 5 lat przeprowadził się wraz z rodziną do Cardiff. Uczęszczał do Ysgol Gyfun Gymraeg Glanta, gdzie jako nastolatek zaczął występować w szkolnych produkcjach teatralnych. Uczestniczył w National Eisteddfod of Wales, posiadającym długą tradycję walijskim festiwalu literatury, muzyki i piosenki. Następnie kształcił się w London Academy of Music and Dramatic Art.

Karierę aktorską w telewizji zaczynał od występu w walijskiej operze mydlanej "Pobol Y Cwm" w 2004 roku. Z kolei swoją pierwszą ważną rolą teatralną zagrał w sztuce "Eight Miles High" wystawianej w 2008 roku w Royal Court Theatre w Liverpoolu. W 2009 roku wystąpił również w musicalu rockowym "Przebudzenie wiosny", a za swoją kreację aktorską w tej produkcji otrzymał w 2010 roku nagrodę Laurence Olivier Award. Prawdziwy rozgłos przyniosły mu jednak występy w dwóch głośnych serialach telewizyjnych: "Wyklęci" oraz "Gra o tron". W pierwszym z nich wcielał się w postać Simona, młodocianego przestępcy obdarzonego nadnaturalnymi umiejętnościami, natomiast w drugim grał Ramsaya, bękarciego syna lorda Boltona. Za obie te role otrzymał nominacje do licznych nagród, w tym do nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych (SAG Award).

Iwan od 16 roku życia jest też aktywnym muzykiem piszącym własne piosenki. Potrafi grać na pianinie, gitarze oraz gitarze basowej. W latach 2003-2008 był wokalistą zespołu The Convictions, a w 2010 roku wydał swój pierwszy solowy EP zatytułowany "Tongue Tied". W kolejnych latach wydał jeszcze dwa mini-albumy: "Changing Times" (2011) oraz "Bang! Bang!" (2013), a następnie swój pierwszy album studyjny zatytułowany "Dinard" (2015).

Choć aktor biegle posługuje się językiem angielskim, jego pierwszym językiem jest walijski. Imię "Iwan" jest w istocie jedną z walijskich wersji popularnego imienia "John".

W życiu prywatnym Iwan Rheon jest związany z aktorką Zoë Grisedale, z którą mieszka w Londynie. Od sierpnia 2018 roku para ma dziecko.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 13 maja 1985

miejsce urodzenia: Carmarthen, Walia, Wielka Brytania

wzrost: 173 cm

W latach 2003 - 2008 był wokalistą i twórcą tekstów w zespole The Convictions.
W 2007 roku ukończył aktorstwo w London Academy of Music and Dramatic Art w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Ma starszego brata o imieniu Aled.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych