Jane Alexander I

Jane Seyferth Quigley

7,0
1 837 ocen gry aktorskiej
Jane Alexander I
Jedna z najciekawszych aktorek lat 70. i 80. Między 1971 a 1984 rokiem czterokrotnie nominowana do Oscara. Przyszła na świat 28 października 1939 roku w Bostonie. W dzieciństwie pobierała lekcje aktorstwa. W 1969 roku zadebiutowała na Broadwayu w sztuce "Wielka nadzieja białych", która przyniosła jej nagrodę Tony. Rok później zrealizowano kinową wersję spektaklu z tą samą obsadą. Film okazał się przebojem, a Jane otrzymała pierwszą nominację do Oscara. Kolejnym obrazem Jane był western "Pojedynek rewolwerowców", który mimo udziału takich gwiazd jak Kirk Douglas czy Karen Black okazał się finansową klapą. Prze kolejne kilka lat grywała jedynie w filmach telewizyjnych. W 1976 roku powróciła w wielkim stylu w thrillerze politycznym "Wszyscy ludzie prezydenta", który przyniósł jej kolejną nominację do Oscara. Przez następne 3 lata grywała w mniejszych produkcjach. Kolejny sukces osiągnęła dzięki roli sympatycznej Margaret Phelps w dramacie "Sprawa Kramerów". W latach 80. grała już coraz mniej. Za rolę w "Testamencie" otrzymała nominacje do Oscara i Złotego Globu. W 1987 roku postanowiła zrobić przerwę w karierze. Przez długi czas grywała jedynie na deskach teatru. Dopiero w 1999 roku powróciła w melodramacie "Wbrew regułom". W ostatnich latach Jane rzadko występowała w filmach czy telewizji. Widzowie mogli ją zobaczyć m.in w serialu "Prawo i porządek" oraz horrorze "The Ring".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 października 1939

miejsce urodzenia: Boston, Massachusetts, USA

wzrost: 169 cm

Emmy
Zdobyła 2 nagrody Emmy, 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Robert Alexander (23.07.1962 - 1974, rozwód), syn Jason Edward (ur. 07.04.1964); 2. Edwin Sherin (29.03.1975 - 04.05.2017, jego śmierć)
Uczęszczała do szkoły dla dziewcząt Beaver Country Day School na obrzeżach Bostonu (USA).
W czasie studiów na Uniwersytecie Edynburskim (Szkocja) należała do Edinburgh University Dramatic Society.
W 1999 roku otrzymała honorowy tytuł naukowy w Smith College w Northampton (Massachusetts, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

które bardzo ładnie się zestarzały,z godnością i klasą,bez botoksu naciągania i skalpela,okazuje się,że jednak można.Do tego jeszcze ogromny talent i silna osobowość.

Aktorka prawie doskonała.

:o Ona jest świetna !!! Dlaczego nie ma biografii ani ciekawosteke na jej temat. Nic strasznie tu pust ;/

Dobrze zagrała w filmie the Ring.

U boku Hoffmana

użytkownik usunięty

Janie Alexsander skupiła się głównie na karierze w teatrze, gdzie jest niezwykle szanowana a jej kreacje cieszą się uznaniem. Z ról filmowych kojarzę ją jedynie z "Wszystkich ludzi prezydenta" i "Sprawy Kramerów". W jednym i drugim stworzyła drugoplanowe postaci z krwi i kości. Zapadała w pamięć a niektóre jej sceny z...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones