Jonathan Pryce 

John Price

8,0
25 931 ocen gry aktorskiej
Jonathan Pryce
Jeden z najważniejszych brytyjskich aktorów teatralnych i filmowych. Studiował w słynnej Royal Academy of Dramatic Arts. Po studiach współpracował z grupami teatralnymi w Liverpoolu i Nottingham. Za rolę w Comedians autorstwa Trevira Griffitha w 1977 r. otrzymał Tony Award dla najlepszego aktora roku. Niedługo potem dołączył do prestiżowego Royal Shakespeare Company.

Jedną z pierwszych ról filmowych była kreacja w Breaking Glass, która w 1980 r. przyniosła Pryce`owi “Evening Standart” Brithish Film Award. Za rolę w filmie Carrington otrzymał Złotą Palmę w Cannes. Natomiast kreacja w Barbarians at the Gate przyniosła mu nominacje do nagrody Emmy i Złotego Globa. Ponadto Jonathan Pryce zagrał w Wieku niewinności Martina Scorsese, Evicie z Madonną, Roninie z Robertem De Niro, ekranizacji przygód Jamesa Bonda Jutro nie umiera nigdy, Glengarry Glen Ross a także Jumping Jack Flash.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 1 czerwca 1947

miejsce urodzenia: Holywell, Walia, Wielka Brytania

wzrost: 183 cm

Złota Palma
Zdobył Złota Palma, 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. żona (1970 - 1973, rozwód); 2. Kate Fahy (od 04.2015), 3 dzieci: 2 synów: Patrick (ur. 1983) i Gabriel (ur. 1986) oraz córka Phoebe (ur. 1990)
Był jednym z członków obsady filmu "Dark Blood" (1993). Film jednak nie został ukończony z powodu nagłej śmierci innego aktora z ekipy tego filmu: Rivera Phoenixa.
Był brany pod uwagę do użyczenia głosu postaci Rasputina w filmie "Anastazja". Angaż ostatecznie otrzymał Christopher Lloyd.
Ma dwie starsze siostry.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones