film

Sprawa Kramerów

Kramer vs. Kramer
1979
1 godz. 45 min.
7,7 37 149
ocen
7,7 10 1 37149
8,0 18
ocen krytyków
Po rozpadzie małżeństwa Joanna i Ted walczą w sądzie o prawa do opieki nad synem. więcej mniej
Sprawa Kramerów zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył 5 nagród Oscar, 24 inne nagrody oraz 16 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Ted Kramer jest mężem i ojcem, całkowicie pochłoniętym karierą zawodową. Jego żonę Joannę męczy taki stan rzeczy, dlatego decyduje się go porzucić. Pod opieką męża zostawia 7-letniego synka, Billy'ego. Początkowo Ted nie może odnaleźć się w nowej roli. Trudno jest mu pogodzić pracę zawodową z wychowywaniem dziecka. Jednak pomimo trudnościTed Kramer jest mężem i ojcem, całkowicie pochłoniętym karierą zawodową. Jego żonę Joannę męczy taki stan rzeczy, dlatego decyduje się go porzucić. Pod opieką męża zostawia 7-letniego synka, Billy'ego. Początkowo Ted nie może odnaleźć się w nowej roli. Trudno jest mu pogodzić pracę zawodową z wychowywaniem dziecka. Jednak pomimo trudności udaje mu się zaprzyjaźnić z synem i stworzyć prawdziwy, pełen bezpieczeństwa dom. Tymczasem Joanna zmienia zdanie i chce za wszelką cenę odzyskać chłopca. Ted nie zamierza jednak rezygnować z syna. Sprawa trafia do sądu.

boxoffice
$106 260 000 w USA
na podstawie
Avery Corman (powieść)
studio
Columbia Pictures (przedstawia)
tytuł oryg.
Kramer vs. Kramer
inne tytuły
Kramer Versus Kramer (alternatywna pisownia) USA
więcej
Kate Jackson miała zagrać rolę Joanny Kramer, jednak na przeszkodzie stanęły jej zobowiązania związane z udziałem w serialu "Aniołki Charliego". Propozycję wcielenia się w postać odrzuciły również Jane Fonda i Goldie Hawn. Brano pod uwagę także Diane Keaton i Susan Sarandon.
Meryl Streep była przesłuchiwana do roli kochanki Teda. Kiedy jednak Kate Jackson odrzuciła rolę pani Kramer, Meryl dostała tę rolę, a kochankę zagrała JoBeth Williams.
James CaanAl Pacino i Jon Voight odrzucili rolę Teda Kramera. Rozważano również zaangażowanie George'a Hamiltona oraz Roy'a Scheidera.
Wielokrotnie nominowany do Oscara film Roberta Bentona "Sprawa Kramerów" ma już miano kultowego. Nakręcony niemal 40 lat temu nadal pozostaje aktualny i zdecydowanie pozostanie na dłużej. Genialna obsada, świetny scenariusz i nowatorska historia walki o prawa do opieki nad dzieckiem z perspektywy ojca.  więcej
Ted Kramer i Joanna Kramer są małżeństwem od 8 lat. On jest człowiekiem niezwykle pracowitym, ambitnym i wytrwałym w interesach. Ona jest kobietą wrażliwą, potrzebującą miłości i zrozumienia, którego dawno nie poczuła. Między nimi stoi syn, siedmioletni Billy, który jest dla matki całym życiem. Joanna postanawia, jednak odejść, udając się w swoją... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych