Jason Bateman 

Jason Kent Bateman

7,6
23 878 ocen gry aktorskiej
Jason Bateman
Pomimo że urodził się w stanie Nowy Jork, odkąd pamięta, mieszka w Los Angeles. Jego ulubioną rozrywką z dzieciństwa było oglądanie filmów. Opowiada, że ojciec często, zamiast chodzić z nim bawić się do parku, brał go do kina. Nic więc dziwnego, że Jason został aktorem.

Na ekranie po raz pierwszy pojawił się w wieku dziesięciu lat, kiedy po namowach sąsiada wybrał się na przesłuchanie do filmu edukacyjnego. Casting poszedł tak dobrze, że natychmiast dostał rolę. Jego ojciec postanowił iść za ciosem i porozsyłał zdjęcia Jasona po wytwórniach filmowych. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

Jason wystąpił w wielu serialach. Zaczął w 1981 roku od „Domku na prerii”. Grał tam rolę Jamesa Ingallsa. Później w latach 1982-1984 występował w serialu „Silver Spoons”. Kreowana przez niego postać Dereka Taylora przyniosła mu taką popularność, że wkrótce otrzymał „swój własny serial”, to znaczy dostał główną rolę w serialu “It’s your move”. Jego bohater – rozrabiaka Matthew Burton – ciągle robił złośliwe kawały chłopakowi swojej matki. Nastolatki uwielbiały ten film, ich rodzice znacznie mniej, zwłaszcza, gdy ich pociechy wprowadzały w życie żarty Matthew. Posypała się lawina listów do wytwórni i serial został zdjęty po jednym sezonie.

Jason nie długo pozostał na lodzie. Od 1986 do 1991 roku występował w serialu „Valerie” przemianowanym później na „The Hogans Family”. Serial ten jest o tyle istotny w karierze Jasona, że wyreżyserował jego trzy odcinki w wieku zaledwie 18 lat. Tym samym stał się najmłodszym reżyserem w historii SAG.

Występując w serialu, znalazł jeszcze czas na wstępy w filmach pełnometrażowych. W 1987 roku zadebiutował w filmie „Nastoletni wilkołak dwa”. Niestety kontynuacja filmu z Michaelem J. Foxem była niewypałem. W 1991 roku pojawił się w komedii familijnej „Trudne zwycięstwo”.

Po zakończeniu pracy przy „The Hogans Falmily” Jason obsadzany był w wielu pilotach seriali. Kilka z nich nawet doczekało się kontynuacji, ale nie przetrwały zbyt długo na ekranach. Jednym z ciekawszych tego typu przedsięwzięć był sitcom „Między nami facetami” (2001). Opowiadał o młodym aktorze Franku Zito (w tej roli Danny Nucci), który postanawia spróbować swoich sił w Nowym Jorku. Wynajmuje pokój u pewnego sympatycznego pisarza (w tej roli Bateman). Problemy zaczynają się, gdy Frankie – już po podpisaniu umowy – dowiaduje się, że jego gospodarz jest homoseksualistą.

Kolejnym serialem, który zyskał Jasonowi przychylność widzów, był „Arrested Development” (2003) produkowany przez samego Rona Howarda. Bateman był tam jednym „dobrym” w ekscentrycznej rodzinie przestępców.

Na wielkim ekranie pojawił się jeszcze między innymi w komedii romantycznej „Ostrożnie z dziewczynami” (2002) obok Cameron Diaz i Christiny Appelgate). Zagrał także w „Zabawach z piłką” (2004) obok Vince’a Vaughna i Bena Stillera. A w kinowej wersji kultowego serialu „Starsky i Hutch” (2004) wcielił się w pomocnika Reese’a Feldmana (w tej roli Vince Vaughn) oficjalnie biznesmena, a w rzeczywistości potężnego handlarza narkotyków. Feldman jest głównym podejrzanym w sprawie tajemniczego morderstwa, którą wyjaśnić próbują tytułowi bohaterowie. Obok Vince’a Vaughna pojawił się jeszcze w 2006 roku w komedii romantycznej pt. „Sztuka zrywania".

Od 2001 roku jest mężem Amandy Anki, a zięciem sławnego w latach 60. piosenkarza Paula Anki.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 14 stycznia 1969

miejsce urodzenia: Rye, Nowy Jork, USA

wzrost: 180 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 8 innych nagród oraz 45 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Amanda Anka (od 03.07.2001), 2 córki: Francesca Nora (ur. 28.10.2006) i Maple Sylvie (ur. 10.02.2012)
Jest synem Kenta Batemana.
Wraz z ojcem i siostrą Justine, utworzył firmę Hollywood Repertory Stage.
Miał zagrać rolę Willa Rollinswa "Freddy kontra Jason". Ostatecznie angaż otrzymał Jason Ritter.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Podoba Wam się ?

Ewana McGregora. Zwłaszcza w Disconnect, gdzie miał brodę

Fajny jest!

użytkownik usunięty

Chcialabym takiego meza :)

Za rolę Martiego Byrda w Ozark. Rola odegrana niesamowicie. Oaza spokoju i ton głosu :) fajnie się go oglądało :)

To on właśnie by go dostał!świetnie dubbingował Nicka Wild w Zwierzogrodzie :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones