Jeremy Brett 

Peter Jeremy William Huggins

8,8
1 234 oceny gry aktorskiej
Jeremy Brett
Jeremy Brett, (właściwie Peter Jeremy William Huggins), urodził się 3 listopada 1933 r. w Berkswell Grange, był synem pułkownika Henry'ego Williama Hugginsa i Elizabeth Edith Cadbury Butler. W dzieciństwie cierpiał na wadę wymowy – rotacyzm, który objawiał się nieprawidłową artykulacją głosek „r” oraz "s". Dzięki przebytej operacji, w wieku 17 lat, i wieloletnim ćwiczeniom problem został całkowicie zniwelowany. Trudności w nauce, w renomowanej szkole brytyjskiej Eton College w Windsor, sprawiała mu dysleksja. W wieku 16 lat przeszedł gorączkę reumatyczną, w wyniku której ucierpiały zastawki serca, choroba ta wywołała u aktora kardiomiopatię.
Po ukończeniu nauki w Eton College zdecydował się na studia w Central School of Speech and Drama w Londynie. Ojciec Bretta nie popierał tej decyzji, zażądał, więc od syna zmiany nazwiska. Jeremy Brett zadebiutował w 1954 r. na scenie Library Theatre w Manchesterze, a po raz pierwszy zagrał w filmie wcielając się w rolę francuskiego studenta – Pierre’a – w „Svengali”. Następnie występował w wielu przedstawieniach teatralnych (wcielając się w takie role jak Malcolm, Hamlet, Byron, Drakula, i wiele innych) oraz w filmach.
W 1958 r. ożenił się z Anną Massey, z którą miał syna - Davida, rozwiedli się w 1962 r. Ponownie Brett ożenił się w 1977 roku z Joan Wilson, która zmarła na raka w 1985 r.
W 1956 r. zagrał w Hollywoodzkiej ekranizacji „Wojny i pokoju”, wcielając się w postać Mikołaja Rostowa. W 1964 r. wystąpił w roli Freddiego Eynsford-Hill w filmie „My Fair Lady”, gdzie, pomimo jego nieprzeciętnych zdolności wokalnych, wykonywane przez niego piosenki zostały zdubbingowane przez Billa Shirley'a (o czym Brett nie został uprzedzony). Swe zdolności wokalne zaprezentował natomiast w 1968 r. w filmowej adaptacji operetki „Wesoła wdówka”, gdzie zagrał rolę Hrabiego Daniły.
Dwukrotnie brany był pod uwagę przy obsadzaniu postaci Jamesa Bonda (po odejściu Seana Connery’ego), rolę tę ostatecznie dostał jednak Roger Moore.
W latach 1984-1994 w brytyjskim serialu telewizyjnym wcielał się w postać słynnego detektywa Sherlocka Holmesa. W 1985 r. zmarła żona Bretta, było to przyczyną jego załamania nerwowego, wykryto również u niego zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Leki z litem, które Brett zażywał na tę chorobę bardzo obciążały jego organizm.
Jeremy Brett zmarł na niewydolność serca, 12 września 1995 r. w Londynie.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 3 listopada 1933

data śmierci: 12 września 1995

miejsce urodzenia: Berkswell, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 189 cm

dwukrotnie żonaty: 1. Anna Massey (24.05.1958 - 09.11.1962, rozwód), syn David (ur. 14.08.1959); 2. Joan Wilson (22.11.1977 - 04.07.1985, jej śmierć)
Zmarł w Londynie (Anglia, Wielka Brytania) na niewydolność serca. Jego ciało zostało skremowane, a prochy przekazano rodzinie.
Kształcił się w Eton College.
Cierpiał na zaburzenie afektywne dwubiegunowe. Leki z litem, które brał na tę chorobę bardzo obciążały jego organizm, przyjmowanie ich spowodowało zmiany w wyglądzie Bretta, które zaczynają być widoczne w "Znaku Czterech", a potem, coraz bardziej postępują. 
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wspaniała wyprostowana postawa,sprężysty krok,nieprzewidywalny temperament i gestykulacja,zmanieryzowany uśmiech i nagłe wybuchy-dosłownie książkowy Holmes! Takiego,jakm był Brett Sherlocka sobie wyobrażałam,gdy czytałam ksiażki Conan Doyle'a!

Nawet nie tyle, że stworzył niemal idealnego książkowego Holmesa swoją grą aktorską - czy tylko
ja odnoszę wrażenie, że nawet mając te swoje pięć dych w 'Przygodach Sherlocka Holmesa"
wyglądał naprawdę... pociągająco? Aż trudno użyć innego słowa. Mnie osobiście po prostu
hipnotyzował :D

Idealnie pasuje do książkowego Holmesa

....... i teskno mi kiedy Pana nie ogladam. Sherlock Holmes w Pana wydaniu to sztuka. Dziekuje.

Serdecznie zapraszam do grupy "Jeremy Brett - Polski Fanklub" na Facebooku! :)