Christopher Walken 

Ronald Walken

8,1
36 480 ocen gry aktorskiej
Christopher Walken
Jest aktorem o charakterystycznej urodzie, która zapewniła mu głównie role czarnych charakterów. Aktorstwem zainteresował się bardzo wcześnie. Już w wieku 10. lat grał i tańczył na scenie, a gdy skończył 16 zadebiutował na Broadwayu w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).
W 1971 r. po raz pierwszy wystąpił na dużym ekranie w filmie "Taśmy prawdy". Niestety ani ta rola ani następne nie przyniosły zainteresowania krytyków. Sytuacja zmieniła się dopiero w 1977 r. po filmie "Annie Hall" w reżyserii Woody'ego Allena. Obraz był wielkim przebojem i sprawił, że nazwisko Walkena stało się znane. Prawdziwy przełom w jego karierze przyszedł w następnym roku. Zagrał wtedy w głośnej produkcji Michaela Cimino "Łowca jeleni" i za swoją rolę otrzymał Oscara. W 1981 r. wokół Walkena wybuchł skandal. Podczas pobytu na jachcie męża aktorki Natalie Wood - Roberta Wagnera doszło do nieszczęśliwego wypadku. Wood wypadła za burtę i utonęła. Prasa rozdmuchała sprawę twierdząc, że Walken był kochankiem Natalie, a śmierć aktorki nie była przypadkowa. Na szczęście w wyniku przeprowadzonego śledztwa został on całkowicie oczyszczony z wszelkich podejrzeć, a całe zajście uznano za nieszczęśliwy wypadek. W 1983 r. Walken stworzył jedną ze swoich najlepszych kreacji w obrazie "Martwa strefa". 

Christopher Walken jest aktorem, obok którego nie można przejść obojętnie. Można go kochać lub nienawidzić, ale nie sposób nie zwracać na niego uwagi. Ma na całym świecie rzeszę fanów, którzy z utęsknieniem czekają na każdy jego nowy film. W połowie lat 90., chcąc pokazać publiczności, iż mimo grywanych ról jest człowiekiem zabawnym, wystąpił w programie "Saturday Night Live" i zademonstrował tam swoje umiejętności taneczne, a także sparodiował niektóre ze swoich kreacji.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 31 marca 1943

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 183 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 5 innych nagród oraz 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Georgianne (od 01.1969)
Ma dwóch braci: Glenn i Ken.
Był brany pod uwagę przez George'a Lucasa jako drugi w kolejności do roli Hana Solo w filmie "Gwiezdne Wojny: Część IV - Nowa nadzieja", którą otrzymał Harrison Ford.
Gdy przygotowywał się do roli w "Łowcach Jeleni" stosował dietę, która składała się jedynie z ryżu i bananów. Wszystko po to, aby wyglądać na wychudzonego i wręcz "upadającego" człowieka.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Nie chce się wierzyć, że ma już tyle lat

Stworzył niesamowitą postać charyzmatycznego, zimnego psychopaty. Ale oczywiście Christopher to nie tylko ta jedna rola - to mnóstwo znakomitych kreacji tego wspaniałego aktora, który zapisał się już na stałe w historii kina

świetny jest!

Jako aktor i prywatnie. Niezle sie trzyma jak na swoj sluszny juz wiek.

Nie będę właził w każdy jego film (zwłaszcza że niestety nie widziałem wszystkich - facet ma filmografię bogatą niczym karta szpitalna nowoorleańskiej prostytutki) żeby oceniać, więc niniejszym oświadczam - Walken wielki jest! :D Ta morda, ten głos, ten sposób grania... Gdzie się nie pojawi choć na chwilę na ekranie -...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones