Robert Downey Jr. 

Robert John Downey Jr.

8,9
151 721 ocen gry aktorskiej
Robert Downey Jr.
Robert John Downey Jr. urodził się w Greenwich Village, w Nowym Jorku, o godzinie 13:10. Jego przezwisko to Bob. Ma 175 cm wzrostu. Jest synem reżysera, Roberta Downeya Seniora. Swoją pierwszą rolę zagrał w filmie ojca "Pound", gdzie występował jako szczeniak. Kiedy miał 20 lat, dołączył na jeden sezon do "Saturday Night Live". W 1987 roku dostał główną rolę w filmie Jamesa Tobacka "The Pick-Up Artist". W tym samym roku zagrał narkomana, Juliana Wellsa w filmie "Less Than Zero". W 1992 roku wcielił się w postać Charliego Chaplina w "Chaplinie" (reżyseria Sir Richard Attenborough). Za ten występ został nominowany do Oscara w kategorii "najlepszy aktor", ale niesety nie zdobył trofeum. W 2000 roku otrzymał rolę w serialu komediowym "Ally McBeal", gdzie grał adwokata Larry'ego Paula, chłopaka tytułowej bohaterki. Za tę kreację zdobył Złotego Globa za "najlepszą drugoplanową rolę w serialu komediowym". Podczas kręcenia "Ally", Downey, wykonując utwory Joni Mitchell "River", "Chances Are" w duecie z Vondą Shepard, a także "Every Breath You Take" ze Stingiem, pokazał, że umie śpiewać tak samo dobrze jak grać. Sam nagrał tylko jedną piosenkę "Snakes" na ostatnia płytę "Ally McBeal" "For Once In My Life". Jego ulubionym aktorem jest Peter O'Toole. Był mężem aktorki, Deborah Falconer, z którą rozwiódł się 26 kwietnia 2004 roku. Ma 1 dziecko. Jego przyjacielem z dzieciństwa jest Richard Hall, znany jako Moby. Obecnie jest związany z producentką filmu "Gothika", Susan Levin, z którą ma dwójkę dzieci.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 4 kwietnia 1965

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 175 cm

Złoty Glob
Zdobył 2 nagrody Złoty Glob, 26 innych nagród oraz 64 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Deborah Falconer (29.05.1992 - 26.04.2004, rozwód), syn Indio Falconer (ur. 07.09.1993); 2. Susan Levin (od 27.08.2005), 2 dzieci: syn Exton Elias (ur. 07.02.2012) i córka Avri Roel (ur. 04.11.2014)
Na planie serialu "Ally McBeal", gdzie grał adwokata Larry`ego Paula, odkrył w sobie zdolności muzyczne. W serialu zaśpiewał piosenkę Joni Mitchell "River" oraz w duetach z Vondą Shepard w piosence "Chances Are" i ze Stingiem w "Every Breath You Take". Na płycie "For Once in My Life" z muzyką z serialu zaśpiewał własną kompozycję "Snakes".
W 2001 roku został wyrzucony z obsady serialu "Ally McBeal" przez producenta Davida E. Kelley`ego po tym, jak znaleziono go w Los Angeles włóczącego się pod wpływem narkotyków.
W 2001 roku zagrał w teledysku Eltona Johna do piosenki pt. "I Want Love". Występ ten był jego pierwszym aktorskim zajęciem po wyrzuceniu z serialu "Ally McBeal". Został wtedy specjalnie wypuszczony z centrum odwykowego na jeden dzień, aby nakręcić właśnie ten teledysk.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych