John Belushi 

John Adam Belushi

8,8
1 893 oceny gry aktorskiej
John Belushi
John Adam Belushi urodził się 24 stycznia 1949 roku w Chicago (Illinois, USA). Jego matka, Agnes Demetri Samaras, była Amerykanką pochodzenia albańskiego, a ojciec, Adam Anastos Belushi, imigrantem z Albanii i właścicielem restauracji. Dorastał w Wheaton, gdzie jego rodzina przeprowadziła się, gdy miał 6 lat. Choć w szkole podstawowej przysparzał wielu kłopotów, w szkole średniej był idealnym, amerykańskim nastolatkiem: kapitanem drużyny futbolowej i królem balu absolwentów. To właśnie w tym okresie, kiedy wystąpił podczas szkolnej rewii, pojawiło się u niego zainteresowanie aktorstwem. Za namową nauczyciela dramatu porzucił plany związane z zostaniem trenerem futbolu i postanowił spróbować swoich sił w tej profesji.

Po ukończeniu szkoły w 1967 roku występował w letnich produkcjach teatralnych wystawianych w wiejskich obszarach stanu Indiana, wcielając się między innymi w kardynała Wolseya w "Annie tysiąca dni" czy detektywa w "Dziesięciu małych Indianach". Jesienią swojego pierwszego roku na Uniwersytecie Wisconsin w Whitewater zyskał opinię buntownika, kiedy zupełnie zmienił wizerunek, zapuszczając włosy i przestając uczęszczać na zajęcia. Po rzuceniu tej uczelni zaczął kształcić się w półwyższej szkole dwuletniej College of DuPage, znajdującej się w pobliżu jego rodzinnego domu w Wheaton. W tym okresie ojciec zaczął namawiać go, by wspólnie z nim zajął się prowadzeniem restauracji, jednak John wciąż planował zostać aktorem. Będąc w DuPage, uczestniczył w utworzeniu improwizacyjnej trupy komediowej West Compass Players.

W 1971 roku dołączył do słynnej grupy komediowej Second City z Chicago i występował na scenie u boku Harolda Ramisa oraz Joego Flaherty'ego. Miał wtedy okazję pracować sześć wieczorów tygodniowo i doskonalić swój indywidualny styl komediowy. Bardzo dobrze wspominał ten rozdział swojego życia. Rok później wyjechał wraz ze swoją dziewczyną Judith Jacklin do Nowego Jorku, po tym jak dołączył do obsady rewii "National Lampoon's Lemmings" wystawianej w teatrze off-Broadway. Przedstawienie cieszyło się niezwykle dużym zainteresowaniem i było wystawiane aż przez 10 miesięcy, choć początkowo zaplanowano je jedynie na 6 tygodni.

W 1973 roku tworzył materiały do rozrywkowego programu radiowego "National Lampoon's Radio Hour", który w 1975 roku został przekształcony w "National Lampoon Show". W tym samym roku w karierze Johna nastąpił wielki przełom, kiedy dołączył do obsady kultowego obecnie programu rozrywkowego "Saturday Night Live", za sprawą którego stał się gwiazdą.

W 1978 roku, wciąż występując w "Saturday Night Live", pojawił się w filmie "Idąc na południe" (1978) w reżyserii Jacka Nicholsona. To właśnie w tej produkcji dostrzegł go reżyser John Landis i zaoferował mu rolę w "Menażerii" (1978). Jego występ w tej klasycznej komedii o bractwach studenckich zrobił wielkie wrażenie na widzach, choć był ograniczony do zaledwie kilkunastu scen.

W 1979 roku odszedł z "Saturday Night Live" wraz z Danem Aykroydem, by kontynuować karierę na wielkim ekranie. Obaj pojawili się w filmach "1941" (1979) Stevena Spielberga oraz "Blues Brothers" (1980) Johna Landisa. Ta druga produkcja była zainspirowana twórczością muzyczną obu komików, którzy w 1978 roku wydali album "Briefcase Full of Blues". Mniej więcej w tym samym czasie zaczęły się problemy Johna z narkotykami. Był uzależniony od kokainy, która była chętnie i powszechnie stosowana przez ludzi związanych z przemysłem rozrywkowym w latach 70. Jego uzależnienie stało się przyczyną konfliktów pomiędzy nim a poślubioną w 1976 roku Judith.

W 1981 roku wystąpił w filmach "Przez kontynent" (1981) oraz "Sąsiedzi" (1981). W styczniu 1982 roku zaczął pracować nad scenariuszem do filmu, który miał nosić tytuł "Noble Rot". 5 marca 1982 roku odnaleziono jego ciało w pokoju hotelowym Chateau Marmont w Los Angeles. Zmarł na skutek dożylnego wstrzyknięcia heroiny i kokainy, kombinacji znanej jako "speedball". Miał 33 lata.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 24 stycznia 1949

data śmierci: 5 marca 1982

miejsce urodzenia: Chicago, Illinois, USA

wzrost: 173 cm

nagrody: nagrodę

żona Judith Belushi-Pisano (od 31.12.1976 do jego śmierci)
W Stanach pojawił się wniosek o wypuszczenie znaczków pocztowych upamiętniających John'a Belushi.
Jego młodszym bratem jest James Belushi.
Belushi kilkakrotnie "wagarował" podczas kręcenia filmu Spielberga "1941"- po nocnych imprezach był zbyt zmęczony, żeby grać.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

To jest genialne, nieśmiertelne wcielenie Johna! Zresztą każda jego rola to perełka... Można tylko żałować, że tak wcześnie odszedł...

została mu odebrana szansa. Szkoda takiego potencjału

Niezły był z niego "herbatnik", potrafił rozśmieszyć!

Wspaniały aktor, muzyk i komik. szkoda gościa. teraz jesteś nieśmiertelny stary :))

Wszystkie informacje na wikipedii i na filmweb są nie prawdą. Obejrzcie sobie dokument Final 24 John Belushi (Ostatnie 24 Godziny John Belushi). Jest to dokumentalny program opisujący ostatnie 24 godziny znanych osób między innymi 2Paca i Johna Belushiego. Ten program leci w każdą sobotę na Discovery World o północy....

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones