John Cazale 

John Holland Cazale

8,3
8 465 ocen gry aktorskiej
John Cazale
John Cazale zdążył w swym krótkim życiu zagrać jedynie w pięciu filmach. Co ciekawe, każdy z nich został nominowany do Oskara w kategorii Najlepszego Filmu, a wszystkie na dobre zapisały się nie tylko w historii amerykańskiego kina lat siedemdzisiątych, ale historii światowej kinematografi.Po studiach na Oberlin College i Uniwersytecie Bostońskim, melancholicznie usposobiony, spokojny aktor John Cazale wspaniale rozpoczął swą karierę. Uważano go za świetnie zapowiadający się talent Broadway'u i nie tylko.Dzięki pomocy swego przyjaciela, Ala Pacino, John Cazale debiutował w 1972 roku w oskarowym "Ojcu Chrzestnym" Francisa Forda Coppoli grając Fredo, syna Dona Corleone, postać, którą ponownie zagrał w 1974 roku w "Ojcu Chrzestnym II". Cazale zagrał również u boku Gene'a Hackmana, jako jego asystent Stan w "Rozmowie" z 1974 roku. Rok później wystąpił jako kryminalista Sal, partner Ala Pacino w "Pieskim popołudniu". Za tę rolę nominowany był do Złotego Globu. Jego ostatnim filmem, który również zdobył statuetki Oskara, był "Łowca jeleni" z 1978 roku, ze wspaniałą rolą Robert De Niro, gdzie zagrała także jego ówczesna narzeczona Meryl Streep. Już podczas kręcenia tego obrazu silnie dawał znać o sobie rozwijający się rak, a aktor był już właściwie wrakiem umierającego człowieka. Jeszcze w tym samym roku, przed premierą "Łowcy jeleni" John Cazale zmarł.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

data urodzenia: 12 sierpnia 1935

data śmierci: 12 marca 1978

miejsce urodzenia: Boston, Massachusetts, USA

wzrost: 183 cm

Zmarł na nowotwór płuc w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA). Został pochowany na cmentarzu Holy Cross Cemetery and Mausoleum w Malden (Massachusetts, USA).
Był zaręczony z Meryl Streep.
Studiował aktorstwo w Oberlin College w Oberlin (Ohio, USA) i Boston University w Bostonie (Massachusetts, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Czytałam biografię Meryl Streep i było tam napisane jak umarł John. Kiedy ona dowiedziała się że on nie żyje zaczęła tłuc pięściami w jego ciało. John się obudził, powiedział że wszystko bedzie dobrze i umarł drugi raz...

Zagrał w 6 filmach, ale jakich! To aż przerażające, co za niespotykaną intuicję i szczęście miał ten facet. 4 arcydzieła. Pozostałych dwóch nie znam.

Skromna ale jaka każdy film no prawie każdy z jego udziałem to arcydzieło!!!! Szkoda że tak krótko żył

zapewne dalej grałby w kultowych produkcjach. Aż do śmierci nie zagrał w ani jednym słabym czy nawet przeciętnym filmie! Ba, 3 z nich to arcydzieła kina.

aż nasuwa sie pytanie co by było jak by żył do tej pory . Myśle że na 99 % teraz by był znany tak jak De Niro albo Pacino . Zapisał się na kartach filmu jak mało kto , wielki szacun Johny

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones