film

Pieskie popołudnie

Dog Day Afternoon
1975
2h 10m
7,7 46 081
ocen
7,7 10 1 46081
8,2 32
oceny krytyków
Sonny i Sal napadają na bank, ale okazuje się, że w skarbcu prawie nie ma pieniędzy. więcej mniej
Pieskie popołudnie zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył nagrodę Oscar, 11 innych nagród oraz 18 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Na skróty
Pieskie popołudnie
Jak co tydzień zapraszamy Was do obejrzenia kolejnego odcinka "Na skróty", w którym Wasi ulubieni filmwebowi autorzy prezentują swoje ulubione filmy.  Tydzień temu przybliżyliśmy Wam film "Stalker" w reżyserii Andrieja Tarkowskiego (możecie obejrzeć [url]TUTAJ[/url]). Teraz przyszła pora na przejmujący dramat Sidneya Lumeta "Pieskie popołudnie". Zadaniem "Na skróty"  jest przybliżenie w atrakcyjnej kilkuminutowej formie wybitnych filmów.  Czasem będą to tytuły zapomniane, czasem pomijane w zestawieniach  arcydzieł, a czasem należące do klasyki kina. Kryterium jest tylko  jedno: miłość autora do danego dzieła. 2011-07-18T11:28:35 PT14M14S https://fwcdn.pl/webv/54/65/25465/pieskie.25465.4.jpg
podcast

Piotr Witkowski o "Mistrzu", "Grobowcu świetlików" i...

Na rozmowę zaprasza Łukasz Muszyński.

Sonny Wortzik (Al Pacino) razem z przyjacielem Salvadorem (John Cazale) napadają na bank. Mają pecha, ponieważ w banku prawie nie ma pieniędzy, a policja szybko przyjeżdża na miejsce przestępstwa. Bohaterowie, będąc w pułapce, nie wiedzą, co robić, ale między nimi a zakładnikami nawiązuje się pewna nić porozumienia. Dzięki telewizji,Sonny Wortzik (Al Pacino) razem z przyjacielem Salvadorem (John Cazale) napadają na bank. Mają pecha, ponieważ w banku prawie nie ma pieniędzy, a policja szybko przyjeżdża na miejsce przestępstwa. Bohaterowie, będąc w pułapce, nie wiedzą, co robić, ale między nimi a zakładnikami nawiązuje się pewna nić porozumienia. Dzięki telewizji, Sonny staje się bohaterem. Tłumy oglądają go i podziwiają. Telewizja coraz głębiej wnika w jego życie. Okazuje się też, że Wortzik nie tylko ma żonę i dzieci, ale zawarł również małżeństwo z homoseksualistą. Aby wydostać się z obławy, Sonny próbuje wynegocjować autobus na lotnisko. Film jest oparty na wydarzeniach autentycznych.

boxoffice
$50 000 000 w USA
na podstawie
studio
Artists Entertainment Complex / Warner Bros.
tytuł oryg.
Dog Day Afternoon
inne tytuły
Tablice rejestracyjne stanu Nowy Jork w czasie, w którym dzieje się akcja filmu miały kolor niebieski z pomarańczowymi literami, a nie żółty z niebieskimi literami.
Akcja filmu rozgrywa się w 1972 roku, jednak w scenie otwierającej widać bliźniacze wieże World Trade Center, których budowa została ukończona dopiero w 1973 roku.
W 1972 roku, radiowozy NYPD były malowane na biało i ciemnozielono. Radiowozy biało-niebieskie, które widoczne są w filmie zadebiutowały dopiero dwa lata później.
22 sierpnia 1972 roku. To miał być zwykły, prosty napad. Dwóch rabusiów Sonny (w tej roli znakomity Al Pacino) i Sal (John Cazale) wkraczają do małego banku w centrum Nowego Jorku. Z niesamowitą precyzją obezwładniają pracowników, biorąc ich równocześnie jako zakładników. Z początku wszystko idzie zgodnie z planem, gdyż Sonny zna dokładnie... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

....bo najpierw ja się urodziłem a chwilę później nakręcili "Pieskie popołudnie", mistrzostwo świata :)

Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.

Dwie godziny jechać wewnetrzną gra to byle kto by nie potrafił. facet mało mówi, a i tak cały czas czekałam kiedy wszystkich roz...li. Gość stworzył takie napięcie, jakiego nawet nie tworzył rozbiegany i gestykulujący Pacino. Extra aktorstwo.

1. Chaotyczne metody i działania policji w latach 70, a w zasadzie ich brak.
2. Początkowo tłum staje po stronie Sonnego, ale kiedy niespodziewanie pojawia się jego "żona"- Leon, wówczas w zasadzie zostaje on sam na placu bitwy, a jedynymi którzy go wspierają są geje przebrani za kobiety i skandujący jego imię.
3....

więcej

Arcydzieło? Tak. Wybitna rola Pacino? Tak. Nuda? Hahaha, dzieci, nie za dobre kino jak na siebie oglądacie?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones