John Malkovich

John Gavin Malkovich

8,1
32 413 ocen gry aktorskiej
Wyjątkowy aktor i reżyser, który wszedł do świata filmu niezapomnianymi rolami dziwaków: zagrał znudzonego fotoreportera w "Polach śmierci" i niewidomego lokatora Willa, w filmie Roberta Bentona "Miejsca w sercu". Udowodnił talent komiczny w niezbyt znaczącym filmie "Making Mr. Right". Zupełnie inne oblicze zaprezentował w "Niebezpiecznych związkach" - odtwarzał tam postać Vicomte de Valmont, najwyższego kapłana uwodzenia. W "Pod osłoną nieba" Bernardo Bertolucciego zagrał kompozytora podróżującego po powojennej Afryce w poszukiwaniu samorealizacji i ratunku dla swojego małżeństwa. W roku 1993 ponownie ukazał swój geniusz, wcielając się w postać zabójcy w filmie Wolfganga Petersena "Na linii ognia", co przyniosło mu drugą nominację do Oscara.

Zamiłowanie Malkovicha do niekomercyjnych projektów uwidoczniło się przy realizacji "Przypadkowego turysty". Jego dalsze wybory były różne, począwszy od romantycznych komedii, takich jak "Queens Logic" i "The Object of Beauty", po filmy akcji, takie jak "Jennifer 8" (1992). W "Myszach i ludziach" mistrzowsko zagrał umysłowo upośledzonego. 

Niezapomnianą, wstrząsającą kreację stworzył w "Jądrze ciemności", za co nominowany był do Złotego Globu. W 1999 roku powstał przewrotny obraz "Być jak John Malkovich", w którym aktor zagrał samego siebie.
Jest jednym z wiodących aktorów swojego pokolenia, wymieniany wśród najwybitniejszych. Lodowaty uśmiech i "trupia uroda" to jego znak rozpoznawczy. Utożsamiany z rolami negatywnych, charyzmatycznych postaci.

Urodził się w miejscowości Christopher w stanie Illinois, jest synem Chorwata Daniela Malkovicha i Joe Anne, właścicielki gazety "Benton Evening News". Jego rodzina słynęła z działalności na rzecz ochrony środowiska. W średniej szkole był gwiazdą atletyki. Przeniósł się z Uniwersytetu Stanowego Illinois na Uniwersytet Wschodni w Illinois, ale zainteresowanie ekologią przeminęło, kiedy priorytetem dla Johna stał się teatr. Krótko po opuszczeniu college'u Malkovich imał się różnych zajęć, żeby związać koniec z końcem: był szkolnym kierowcą autobusu, malarzem, projektantem krajobrazu. W 1976 roku stał się członkiem Steppenwolf Theatre Company w Chicago. Przeniósł się do Nowego Jorku w 1983 roku i zagrał w sztuce "True West". Wystąpił na Broadwayu z Dustinem Hoffmanem w "Śmieci sprzedawcy". Za tę rolę otrzymał nagrodę Emmy, kiedy sztukę przeniesiono na ekrany telewizji.

Jego debiut filmowy to "Places in the Heart", za który otrzymał nominację do Oscara. Sławę zdobył w 1988 roku. Zagrał Valmonta w "Niebezpiecznych związkach". W 1994 roku został po raz kolejny nominowany do Oscara - za rolę w filmie "Na linii ognia". Malkovich zagrał także Cyrusa "Virusa" Grissoma w filmie "Con Air" u boku Nicholasa Cage'a. Pojawił się w filmie "Być jak John Malkovich" - swobodnej, trochę ironicznej wariacji na swój temat. "The Dancer Upstairs" - jego reżyserski debiut, powstał w 2002 roku.
Można go zobaczyć również w filmie "Art School Confidential", gdzie gra pompatycznego profesora sztuki.

John Malkovich interesuje się projektowaniem i sprzedażą odzieży, stworzył własny styl ubrań. Do historii kina przejdzie jako odtwórca ról dziwaków, psychopatów, cynicznych manipulatorów i ludzi ogarniętych szaleństwem.