Wolfgang Petersen 

Wolfgang John Petersen

7,5
1 641 ocen pracy reżysera
Wolfgang Petersen
Niemiecki reżyser, któremu "Okręt", porywająca opowieść o skazanej na zagładę łodzi podwodnej, zapewniła międzynarodową sławę i pierwszą w historii nominację do Oscara dla niemieckiego reżysera.

Petersen zaczynał na początku lat sześćdziesiątych, reżyserując sztuki teatralne. Następnie zaczął pracować dla niemieckiej telewizji, by wreszcie zająć się realizacją filmów . W 1973 r. nakręcił "Van der Valk und die Reichen". Następnym filmem kinowym był "Die Konsequenz" - opowieść o miłości homoseksualnej, zakazana w niektórych niemieckich landach.

Po sukcesie "Okrętu" Petersen zbliżył się do stylu Hollywood niemiecko-amerykańską produkcją "Niekończąca się opowieść". Jego kolejne wyprawy do Hollywood ("Mój własny wróg", "Okruchy wspomnień") przyjęte zostały raczej chłodno, lecz Petersen odzyskał popularność pełnym napięcia dreszczowcem "Na linii ognia" z Clintem Eastwoodem i Johnem Malkovichem.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 14 marca 1941

data śmierci: 12 sierpnia 2022

miejsce urodzenia: Emden, Niemcy

wzrost: 178 cm

dwukrotnie żonaty: 1. Ursula Sieg (do 1978, rozwód), syn Daniel (ur. 21.10.1968); 2. Maria-Antoinette Borgel (od 1978 do jego śmierci)
Zaproponowano mu wyreżyserowanie "Sumy wszystkich strachów" w 2000 roku, ale odmówił. Ostatecznie funkcję reżysera objął Phil Alden Robinson.
W 2001 r. miał zostać reżyserem filmu "Batman v Superman: Świt sprawiedliwości". Ostatecznie produkcja powstała w 2016 r., a angaż otrzymał Zack Snyder.
Zmarł na raka trzustki w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych