Wolfgang Petersen 

Wolfgang John Petersen

7,5
1 672 oceny pracy reżysera
Wolfgang Petersen
Niemiecki reżyser, któremu "Okręt", porywająca opowieść o skazanej na zagładę łodzi podwodnej, zapewniła międzynarodową sławę i pierwszą w historii nominację do Oscara dla niemieckiego reżysera.

Petersen zaczynał na początku lat sześćdziesiątych, reżyserując sztuki teatralne. Następnie zaczął pracować dla niemieckiej telewizji, by wreszcie zająć się realizacją filmów . W 1973 r. nakręcił "Van der Valk und die Reichen". Następnym filmem kinowym był "Die Konsequenz" - opowieść o miłości homoseksualnej, zakazana w niektórych niemieckich landach.

Po sukcesie "Okrętu" Petersen zbliżył się do stylu Hollywood niemiecko-amerykańską produkcją "Niekończąca się opowieść". Jego kolejne wyprawy do Hollywood ("Mój własny wróg", "Okruchy wspomnień") przyjęte zostały raczej chłodno, lecz Petersen odzyskał popularność pełnym napięcia dreszczowcem "Na linii ognia" z Clintem Eastwoodem i Johnem Malkovichem.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 14 marca 1941

data śmierci: 12 sierpnia 2022

miejsce urodzenia: Emden, Niemcy

wzrost: 178 cm

dwukrotnie żonaty: 1. Ursula Sieg (do 1978, rozwód), syn Daniel (ur. 21.10.1968); 2. Maria-Antoinette Borgel (od 1978 do jego śmierci)
Zaproponowano mu wyreżyserowanie "Sumy wszystkich strachów" w 2000 roku, ale odmówił. Ostatecznie funkcję reżysera objął Phil Alden Robinson.
W 2001 r. miał zostać reżyserem filmu "Batman v Superman: Świt sprawiedliwości". Ostatecznie produkcja powstała w 2016 r., a angaż otrzymał Zack Snyder.
Zmarł na raka trzustki w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jego misją na tym świecie był "Das Boot". Reszty może nawet nie być, liczy się tylko ten film. Arcydzieło!

1.Okręt 8/10
2.Na linii ognia 7/10
3.Air Force One 5/10
4.Troja 5/10
5.Epidemia 4/10
6.Gniew oceanu 4/10
7.Posejdon 3/10

dlaczego już nie kręci filmów jako reżyser ? jeszcze nie jest przecież aż taki stary, wielu znacznie starszych od niego reżyserów wciąż jest bardzo aktywnych.

Brawa za ten absolutnie wyśmienity film !!

Dla mnie Wolfgang Petersen zawsze pozostamie Bogiem za "Das Boota" - jak dal mnie jedno z arcydzieł wszechczasów.
Z tym, że jak zrozumieć fakt, że człowiek odpowiedzialny za ten genialny film jest równocześnie reżyserem tak żenującej chały jak Air Force One? Ja rozumiem że jakoś trzeba zarabiać na życie, a w Hollywood...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones