Robert Benton I

Robert Douglas Benton

7,4
497 ocen scenariuszy
Robert Benton I
Rober Benton urodził się 29 września 1932 roku w Waxahachia w Teksasie; amerykański reżyser i scenarzysta. Zaczynał pisać scenariusze z David'em Newman'em, już pierwsze ich dzieło "Bonnie i Clyde", przyniosło im nominację do Oscara. Jako reżyser debiutował dramatem "Złe towarzystwo", dając się poznać jako zręczny rzemieślnik z talentem do opowiadania niebanalnych historii i tworzenia wyraziście zarysowanych charakterów. Jego następny film był chandlerowski z ducha, inteligentnie nawiązujący do kina noir kryminał "Ostatni raz". Ale prawdziwym sukcesem okazał się obsypany nagrodami dramat obyczajowy "Sprawa Kramerów", (Oscar za najlepszą reżyserię oraz scenariusz - adaptacja) przejmujące studium rozpadu rodziny, stanowiące niedościgniony wzór dla wielu późniejszych naśladowców. W tym samym czasie współtworzył scenariusz do komedii "Co słychać doktorku?" i widowiskowego filmu "Spiderman", dowodząc znakomitego wyczucia różnych konwencji. Potwierdził to także kolejnymi, własnymi obrazami: "W nocnej ciszy", dramatem z czasów kryzysu "Miejsca w sercu" (Oscar za scenariusz), komedię "Nadine", gangsterski film "Billy Bathgate". Umiejętne prowadzenie aktorów zaowocowało oscarowymi kreacjami, jakie w jego filmach stworzyli między innymi Dustin Hoffman, Meryl Streep, Sally Field, Paul Newman, a znakomity warsztat, ogromna wrażliwość i takt, za jakim podchodził do poruszanych przez siebie tematów, zjednały mu sympatię krytyków jak i szerokiej pobliczności.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 września 1932

miejsce urodzenia: Waxahachie, Teksas, USA

Oscar
Zdobył 3 nagrody Oscar, 18 innych nagród oraz 18 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Studio Paramount rozważało jego kandydaturę na reżysera filmu "Ojciec chrzestny III". Ostatecznie jednak za kamerą stanął ponownie Francis Ford Coppola, reżyser dwóch poprzednich części gangsterskiej sagi.
Ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Teksańskim w Austin (Teksas, USA), a następnie uzyskał tytuł magistra na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych