Robert Douglas Benton

[{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenarzystów","link":"/person/ajax/roles/10808/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":401,"rate":7.453865336658354,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/10808/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":325,"rate":7.584615384615384,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/10808/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":4,"rate":6.25,"desc":"oceny","profession":"pracy producenta"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Autorów materiałów do scenariusza","link":"/person/ajax/roles/10808/17","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":2,"rate":7.5,"desc":"oceny","profession":"materiałów do scenariusza"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/10808/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":8,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}}]
7,5
401 ocen scenariuszy
Robert Benton I
Rober Benton urodził się 29 września 1932 roku w Waxahachia w Teksasie; amerykański reżyser i scenarzysta. Zaczynał pisać scenariusze z David'em Newman'em, już pierwsze ich dzieło "Bonnie i Clyde", przyniosło im nominację do Oscara. Jako reżyser debiutował dramatem "Złe towarzystwo", dając się poznać jako zręczny rzemieślnik z talentem do opowiadania niebanalnych historii i tworzenia wyraziście zarysowanych charakterów. Jego następny film był chandlerowski z ducha, inteligentnie nawiązujący do kina noir kryminał "Ostatni raz". Ale prawdziwym sukcesem okazał się obsypany nagrodami dramat obyczajowy "Sprawa Kramerów", (Oscar za najlepszą reżyserię oraz scenariusz - adaptacja) przejmujące studium rozpadu rodziny, stanowiące niedościgniony wzór dla wielu późniejszych naśladowców. W tym samym czasie współtworzył scenariusz do komedii "Co słychać doktorku?" i widowiskowego filmu "Spiderman", dowodząc znakomitego wyczucia różnych konwencji. Potwierdził to także kolejnymi, własnymi obrazami: "W nocnej ciszy", dramatem z czasów kryzysu "Miejsca w sercu" (Oscar za scenariusz), komedię "Nadine", gangsterski film "Billy Bathgate". Umiejętne prowadzenie aktorów zaowocowało oscarowymi kreacjami, jakie w jego filmach stworzyli między innymi Dustin Hoffman, Meryl Streep, Sally Field, Paul Newman, a znakomity warsztat, ogromna wrażliwość i takt, za jakim podchodził do poruszanych przez siebie tematów, zjednały mu sympatię krytyków jak i szerokiej pobliczności.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 września 1932

miejsce urodzenia: Waxahachie, Teksas, USA

Oscar
Zdobył 3 nagrody Oscar, 19 innych nagród i 18 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Oscar Najlepszy scenariusz oryginalny za film Miejsca w sercu w roku 1985 Oscar Najlepszy reżyser za film Sprawa Kramerów w roku 1980 Oscar Najlepszy scenariusz adaptowany za film Sprawa Kramerów w roku 1980 Złoty Glob Najlepszy scenariusz za film Sprawa Kramerów w roku 1980 Srebrny Niedźwiedź Najlepszy reżyser za film Miejsca w sercu w roku 1985 DGA Najlepsze osiągnięcie reżyserskie w filmie fabularnym za film Sprawa Kramerów w roku 1980 WGA Najlepszy scenariusz adaptowany dramatu za film Sprawa Kramerów w roku 1980 WGA Najlepszy scenariusz oryginalny komedii za film No i co, doktorku? w roku 1973 wraz z: David Newman, Buck Henry WGA Najlepszy scenariusz dramatu za film Bonnie i Clyde w roku 1968 wraz z: David Newman WGA Najlepszy scenariusz oryginalny za film Bonnie i Clyde w roku 1968 wraz z: David Newman
Studio Paramount rozważało jego kandydaturę na reżysera filmu "Ojciec chrzestny III". Ostatecznie jednak za kamerą stanął ponownie Francis Ford Coppola, reżyser dwóch poprzednich części gangsterskiej sagi.
Ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Teksańskim w Austin (Teksas, USA), a następnie uzyskał tytuł magistra na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych