John Saxon I

Carmine Orrico

7,2
2 657 ocen gry aktorskiej
John Saxon I
Podobno rodzice Antonio i Anna Orrico oczekiwali córeczki, stąd dziewczęce imię, które przysporzyło chłopcu sporo kłopotów, dopóki nie zmusił kolegów, żeby nazywali go Ricky. Ukończył szkołę dramatyczną na Manhattanie i New Utrecht High School w Brooklynie. W latach szkolnych imał się różnych prac, żeby pomóc w domy, był m.in. fotomodelem. To właśnie zdjęcia, świadczące o fotogenicznej urodzie, zwróciły uwagę słynnego "łowcy talentów" - Henry Wilsona, który zapewnił mu pracę przy Universal. W ten sposób mając 17 lat znalazł się w szkole aktorskiej utrzymywanej przez Universal Studios Stock Contract, szkole, z której wychodzili przyszli gwiazdorzy filmowi. Jego kolegami byli Clint Eastwood i David Janssen. W wieku 20. lat debiutował na ekranie w dramacie kryminalnym Abnera Bibermana "Na swobodzie" (Running Wild) (1955) jako Vince Pomeroy u boku pulchnej Mamie Van Doren. Rola Leonarda Bennetta, gracza baseballowego w filmie Harry'ego Kellera "Moment nieuwagi" (The Unguarded Moment) (1956) uczyniła go sławnym. W 1958 roku odebrał Złoty Glob jako obiecujący aktor filmowy. Rolę dramatyczną zagrał w filmie Denisa Sandersa "Wojenne polowanie" (War Hunt) (1962), gdzie jego partnerem był rozpoczynający karierę Robert Redford.

Jak wielu aktorów amerykańskich, skusiła go w owym czasie włoska wytwórnia Cinecittà. Włochy specjalizowały się w filmach tanich i tandetnych, naśladując produkcje hollywoodzkie; kwitł spagetti-western, biblijne widowiska z kulturystami i horrory. Porwało go kino klasy B. Niepostrzeżenie zaczął schodzić na drugi plan, podczas gdy lekceważeni rówieśnicy, tacy jak Clint Eastwood, zaczęli wyrastać na prawdziwe gwiazdy. W bardzo bogatym ilościowo dorobku filmowym, tylko niewiele filmów należy do znaczących. To dramat Otto Premingera "Kardynał " (The Cardinal) (1963) jako Benny Rampell, western Sidneya J. Furie "The Appaloosa" (1966) u boku Marlona Brando i nagrodzona Brązowym Kowbojem postać Chuya Mediny, Meksykanina, który wraz ze swymi pistoleros trzęsie całą okolicą. Warto dodać jeszcze westerny: "Śmierć rewolwerowca" (Death of a Gunfighter) (1969) i "Joe Kidd" (1972) Johna Sturgesa z Clintem Eastwoodem w roli tytułowej. We wszystkich stworzył wyraziste sylwetki, zawsze jednak w rolach nie należących już do głównych. U Bruce'a Lee uczył się karate i wraz nim wystąpił w tak popularnym filmie akcji "Wejście smoka" (Enter the Dragon) (1973). Sporo grał też w telewizji, od serialu "Doktor Kildare" (Dr. Kildare) (1966), poprzez "Bonanza" (1967), "Falcon Crest" (1981-1982, 1986-1988) jako Tony Cumson, "Hotel" (1987), po niezmiennie popularnym serialu "Dynastia" (1982-1984), gdzie zagrał rolę szejka arabskiego Ahmeda. Do sukcesów kasowych zalić można horror Wesa Cravena "Koszmar z Elm Street" (A Nightmare On Elm Street) (1984) i sequel "A Nightmare On Elm Street 3: Dream Warriors" (1987).
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 5 sierpnia 1936

data śmierci: 25 lipca 2020

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 175 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Mary Ann (14.01.1967 - 27.12.1979, rozwód), syn Antonio (ur. 31.01.1971); 2. Elizabeth (14.06.1987 - 12.09.1992, rozwód); 3. Gloria Martel (od 29.08.2008 do jego śmierci)
Ma czarny pas karate.
Był kandydatem Quentina Tarantino do roli Maxa Cherry'ego w filmie "Jackie Brown". Angaż otrzymał Robert Forster.  
Zmarł w Murfreesboro (Tennessee, USA) z powodu zapalenia płuc. Został pochowany na Woodlawn Memorial Park and Mausoleum w Nashville (Tennessee, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Najpierw Bruce, potem Jim Kelly, a teraz John... smutne, dobrze tylko że chociaż on dożył konkretnego wieku. Żegnaj Roper!!! RIP

Wcielił się w wiele postaci w wielu różnych filmach, ale to ta niezapomniana rola z Wejścia smoka uczyniła go nieśmiertelnym

Ciekawe czemu nigdy go nie zagrał.

Wczoraj, 25.07.2020r zmarł John Saxon. Wielka szkoda ale i tak długo żył. A więc cała główna gwardia z Wejścia Smoka już odeszła..

Saxon grał w trzech kultowych westernach sprzed epoki "antymitologizującej : "Appalloosa" z Marlonem Brando, "Śmierć rewolwerowca" z Richardem Widmarkiem oraz"Joe Kidd" z Clintem E. Tak więc - szacun:) No i oczywiście "Od zmierzchu do świtu:....