Robert Forster I

Robert Foster

7,3
7 600 ocen gry aktorskiej
Robert Forster I
Zanim trafił do kina studiował psychologię na Uniwersytecie w Rochester, był również komiwojażerem sprzedającym srodki czyszczące. Po raz pierwszy na ekranie pojawił się u boku Elizabeth Taylor i Marlona Brando w dramacie Johna Hustona "W zwierciadle złotego oka" [1966].

Po świetnej kreacji cynicznego reportera telewizyjnego Johna Cassellisa w jednym z najważniejszych dzieł okresu kontenstacji "Chłodnym okiem" [1969] Haskella Wexlera został okrzyknięty gwiazdą przyszłości. Niestety, seria słabszych filmów sprawiła, że nie udało mu się spełnić związanych z nim nadziei. Niejaką popularność zapewnił mu udział w serialach policyjnych "Banyon" [1972-1973] i "Nakia" [1974] (gdzie wcielił się w tytułowych bohaterów), jednak kolejne 20 lat spędził na graniu nieskomplikowanych ról w niskobdżetowych obrazach kinowych i w mało znaczących produkcjach telewizyjnych.

O tym , że jest aktorem o dużym, niewykorzystywanym dotąd potencjale przypomniał publicznośći i krytyce dopiero w 1997 r. - dzieki udziałowi dramacie kryminalnym Quentina Tarantino "Jackie Brown". Doskonale wykreowana przez Fostera postać Maxa Cherry'ego przyniosła mu nominację do Oskara i zapewniła kolejne interesujące propozycje [m.in. "Americam Perfect" (1997) Paula Charta, "Wściekłość" (1999) Jamesa D. Sterna i "Mulholland Drive" [2001] Davida Lyncha]. Sprawiły one, że jest obecnie jednym z najbardziej cenionych aktorów Hollywood,


więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 13 lipca 1941

data śmierci: 11 października 2019

miejsce urodzenia: Rochester, Nowy Jork, USA

wzrost: 177 cm

Saturn
Zdobył Saturn, 7 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. June Provenzano (14.05.1966 - 20.09.1975, rozwód), 3 córki: Elizabeth (ur. 1967), Kate (ur. 26.10.1969) i Maeghen (ur. 1972); 2. Zivia Foster (1978 - 1980, rozwód)
Starał się o rolę Joego Cabota w filmie "Wściekłe psy", ostatecznie rolę otrzymał Lawrence Tierney.
Został wybrany przez Quentina Tarantino do roli Concottiego w filmie "Prawdziwy romans", jednak ostatecznie angaż otrzymał Christopher Walken.
Był brany pod uwagę do roli Tony'ego Polara w filmie "Dolina lalek", ostatecznie rolę otrzymał Tony Scotti.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

jako typ od znikania

Dobra rola w Jackie Brown. Walczyl z Chuckiem w Delta Force. Smutne.

...ojciec Kyle Chandler'a.
Starsza jego kopia ;-)

Nie dziwię się czemu QT miał na jego punkcie takiego bzika. Ten facet, gdyby nawiedził go odpowiedni łut szczęścia, miał jakieś bardziej egzotyczne nazwisko a'la De Niro,Pacino czy DiCaprio, oraz i może rzut kamyka tym razem w jego ogródek - lepiej dobierał role, to byłby legendą w swoim fachu.

Smutna wiadomość. Żegnaj