Kim Hunter I

Janet Cole

7,7
1 349 ocen gry aktorskiej
Kim Hunter I
Amerykańska aktorka filmowa i teatralna. Zadebiutowała w 1943 roku rolą w "Siódmej ofierze". Jej kariera ruszyła mocno do przodu po udziale w filmie fantasy "Sprawa życia i śmierci". W 1947 roku wystąpiła obok Marlona Brando w sztuce "Tramwaj zwany pożądaniem", gdzie powierzono jej rolę Stelli Kowalski. Kilka lat później oboje zagrali w kinowej wersji, za którą dostała Oscara i Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Niedługo potem jej kariera stanęła w miejscu z powodu oskarżeń o sympatyzowanie z komunistami. Po tych wydarzeniach powracała na szklany ekran, ale rzadko grała w filmach. Zajęła się głównie występami w telewizji. Jednak po krótkim czasie wzięła udział w serii filmów, z którymi jest niewątpliwie najczęściej kojarzona - "Planecie Małp", gdzie grała Zirę. Po tym jak definitywnie wycofała się z aktorstwa napisała książkę kucharską. Jej mężem był Robert Emmett, którego poślubiła w 1951 roku. Miała swoją gwiazdę na Hollywood Walk of Fame. Zmarła na atak serca w wieku 79 lat.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 12 listopada 1922

data śmierci: 11 września 2002

miejsce urodzenia: Detroit, Michigan, USA

wzrost: 161 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 1 inna nagroda
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. William A. Baldwin (11.02.1944 - 12.02.1946, rozwód), córka Kathy; 2. Robert Emmett (20.12.1951 - 08.04.2000, jego śmierć), syn Sean (ur. 1954)
Umarła na atak serca w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).
Jest autorką autobiograficznej książki kucharskiej zatytułowanej "Loose in the Kitchen".
W czasie prac komisji do tzw. działań "antyamerykańskich" Kim Hunter trafiła na czarną listę. Nie było to dlatego, że podejrzewano ją o choćby niewielkie sympatie komunistyczne. Kim po prostu walczyła w obronie oskarżonych, podpisując różne pisma i petycje mające na celu obalić zarzuty.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych