Kim Novak I

Marilyn Pauline Novak

8,1
1 416 ocen gry aktorskiej
Kim Novak I
Urodzona w 1933 roku Novak nie przepadała za nauką i po ukończeniu szkoły średniej zaczęła pracę jako sprzedawczyni w sklepie. Terminowała także jako modelka, ale nie była to praca stała.

W 1954 roku wyjechała za sławą do Los Angeles i udało się jej dostać małą rólkę w produkcji RKO "Francuska linia".

Prawdziwy początek jej kariery miał miejsce dopiero wtedy, gdy w wpadła w oko szefowi wytwórni Columbia, Harry'emu Cohnowi. Szukał on aktorki, która mogłaby rywalizować o względy męskiej publiczności z Marilyn Monroe i dostrzegł w Kim odpowiedni potencjał. Po kilku lekcjach aktorstwa Novak wystąpiła w filmie "Szach-mat" i wypadła na tyle dobrze, że podpisał z nią długoterminowy kontrakt. Kolejny jej obraz: "Piknik" (z Williamem Holdenem jako partnerem) stał się przebojem kasowym sezonu i otrzymał dwa Oskary. Od tego momentu stała się jedną z najpopularniejszych gwiazd Hollywood. Następne filmy Kim ("Złotoręki", "Ostatnie akordy", "Jeanne Eagels") dzięki jej urodzie cieszyły się sporym powodzeniem, jednak prawdziwe hity były dopiero przed nią. Wystąpiła u boku Rity Hayworth i Franka Sinatry w produkcji "Kumpel Joey" - obraz ten odniósł wielki sukces kasowy, chociaż nie był doceniany przez krytyków. W 1958 r. zagrała razem z Jamesem Stewartem w najlepszym swoim filmie, arcydziele Hitchcocka "Zawrót głowy", a rok później pojawiła się u boku Fredrica Marcha w dramacie "W środku nocy".

Jak się okazało, były to ostatnie ważne tytuły w jej karierze. Pojawienie się nowej generacji aktorów na początku lat 60. spowodowało spadek zainteresowania klasycznymi pięknościami w typie Kim Novak. Zaczęła ona dostawać coraz słabsze propozycje, grała coraz mniej i w co najwyżej średnich produkcjach; aż w końcu zdecydowała się całkowicie wycofać z ekranu.

Jej ostatni film to "Wychodząc z mroku" z 1991 roku.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 13 lutego 1933

miejsce urodzenia: Chicago, Illinois, USA

wzrost: 168 cm

Złoty Glob
Zdobyła Złoty Glob, 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Richard Johnson (15.03.1965 - 23.04.1966, rozwód); 2. Robert Malloy (od 12.03.1976)
Odrzuciła rolę w "Śniadaniu u Tiffany'ego". Angaż otrzymała Audrey Hepburn.
Początkowo to ona miała zagrać rolę Marion Wormer w filmie "Menażeria", jednak ostatecznie wycofała się z projektu i na jej miejsce zaangażowano Verne Bloom.
Była brana pod uwagę przy obsadzaniu roli Catherine de Montfaucon w filmie "Oko diabła", którą ostatecznie zagrała Deborah Kerr.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych